Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

W galaretce, w sosie czy w pasztecie? Rodzaje karm mokrych dla kota
   2018-10-16 23:39     Kot    0 Komentarzy
W galaretce, w sosie czy w pasztecie? Rodzaje karm mokrych dla kota

Kot jest zwierzęciem mięsożernym. I ze względu na specyfikę przemian metabolicznych podstawą jego diety muszą być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Wybierając karmę dla swojego pupila świadomy właściciel powinien przede wszystkim kierować się jej składem. Wielu właścicieli kotów wybiera przede wszystkim karmę suchą, a mokrą podają na zasadzie urozmaicenia diety.

Jednak w ostatnim czasie można zauważyć wzrost zainteresowania karmami mokrymi. Powodów zainteresowania może być kilka:

  • świadomość, że ich skład, rodzaj obróbki, brak substancji dodatkowych w największym stopniu przypomina naturalne pożywienie kotów
  • wygodne jednorazowe opakowanie, które doskonale sprawdzi się np. w podróży i zapewni naszemu kotu zawsze świeże jedzenie
  • wysoka zawartość wilgoci w karmie wspiera układ moczowy i przeciwdziała chorobom nerek

 

Różnica między karmą mokrą a suchą

Największa różnica między karmą mokrą a suchą polega na stopniu przetworzenia surowców wykorzystanych do jej produkcji. To ma bezpośredni wpływ na trwałość produktu końcowego. Karmy suche charakteryzują się niską wilgotnością, ale nie na tyle niską, żeby zabezpieczyć przed rozwojem mikroorganizmów. Aby przedłużyć trwałość suchej karmy musi ona zawierać specjalne dodatki: konserwanty, przeciwutleniacze oraz dodatki witamin i składników mineralnych (aby zrekompensować straty powstałe w czasie procesów technologicznych). Obecność wszystkich tych substancji gwarantuje trwałość i zachowanie wartości odżywczych karmy na długo.

W przeciwieństwie do karmy suchej, karma mokra dobrej jakości jest produkowana z surowców nieprzetworzonych wcześniej, a dzięki sterylizacji w zamkniętym opakowaniu jednostkowym (puszka, saszetka) nie wymaga obecności substancji konserwujących i przeciwutleniających. Trwałość karmy mokrej w szczelnym opakowaniu jest długa, natomiast po otwarciu powinna być spożyta w krótkim czasie.

Jaką karmę mokrą wybrać?

Dobra karma mokra to taka, która zawiera w swoim składzie głównie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a jednocześnie nie zawiera substancji niepożądanych (substancji zapachowych, poprawiających smak, syntetycznych witamin itp.).

Właściciel kota ma do wyboru trzy podstawowe typy karm mokrych:

1) bardzo dokładnie zmielony pasztet lub mus;
2) „kawałki” karmy w sosie lub w galarecie oraz
3) karmę w postaci grubo zmielonej mieszaniny surowców, w której łatwo dostrzec poszczególne składniki (zarówno mięsne, jak i warzywne).

Który rodzaj będzie najlepszy? Teoretycznie każda karma ma dostarczyć niezbędne składniki odżywcze, zapewniając prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, ale jest kilka szczegółów które warto mieć na uwadze.

Jeśli chodzi o musy i pasztety dokładnie zmielone, gdzie gołym okiem nie sposób dostrzec poszczególnych składników, to nasuwa się przede wszystkim pytanie: Czy ilość składników pochodzenia jest rzeczywiście  wystarczająca z żywieniowego punktu widzenia? Należy przede wszystkim czytać skład karmy! 4 % mięsa w składzie puszeczki to dla prawdziwego mięsożercy zdecydowanie za mało…

Sposób produkcji karmy mokrej typu „mięsne kawałki” w zalewie powoduje, że może ona być zaliczona do karmy wysoko przetworzonej. Najpierw składniki muszą zostać dokładnie zmielone, uformowane, poddane wstępnej obróbce termicznej, potem dodaje się przygotowaną zalewę, a na końcu całość się sterylizuje. Dodatkowo, aby uformować takie równe piękne kawałki, w procesie technologicznym niezbędne jest dodanie do surowców mięsnych substancji dodatkowych, to m.in. skrobia, zagęstniki i substancje poprawiające wodochłonność. Wszystkie te dodatki wpływają niestety na zmniejszenie jakości odżywczej gotowej karmy.

Warto dodać jeszcze kilka słów na temat samego sosu. To właśnie sos decyduje o smakowitości karm mokrych dla kotów, a jego skład decyduje o atrakcyjności wizualnej danej karmy (dla właściciela). Dobry sos powstaje jako naturalna konsekwencja sterylizacji karmy mokrej. Taki sos, powstający w czasie obróbki termicznej, zawiera ważne dla kota składniki tłuszczowe i witaminowe. Jednak składem sosu można manipulować, co wykorzystują producenci w przypadku tańszych karm, z mniejszą zawartością składników mięsnych. Dodatki smakowe (np. glutaminian sodu), białko zwierzęce które instynktownie preferują koty, znajdzie się nie w "mięsnych kawałkach", a właśnie w sosie. Więc się nie dziw następnym razem, kiedy Twój kot wyliże sosik, a zostawi kawałki.

Alternatywą dla powyższych karm jest karma mokra, która powstała przez zmieszanie ze sobą grubo zmielonego mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Taka forma karmy wyklucza wykorzystanie w procesie technologicznym surowców i substancji, których w diecie kota nigdy nie było. Wśród tych karm można znaleźć, także takie, które mają kawałki mięsa w sosie. I w tym przypadku to określenie jest prawdziwe, ponieważ otwierając opakowanie takiej karmy widzimy nierówne kawałki tkanki mięśniowej, a także dodatki warzywne.

 

Podsumowanie

Wybierając mokrą karmę dla kota, zwracajmy uwagę na stopień przetworzenia surowców oraz ilość substancji dodatkowych (oby była jak najmniejsza). Miejmy świadomość, że stosowanie karmy o niskiej jakości przez całe życie kota w sposób bezpośredni na tę długość może wpływać.