Bezpieczny spacer w ciemności
Autor      2018-10-30 22:38     Pies    0 Komentarzy
Bezpieczny spacer w ciemności

Okres jesienno–zimowy zdecydowanie sprzyja ogólnemu przygnębieniu. Szybko zapada zmrok, a i w ciągu dnia jest mniej światła. Często to wszystko wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na długość naszych spacerów z psem. Aktywne spacery przy świetle dziennym zostają zastąpione krótkimi przechadzkami w ciemności, wesołe bieganie po parku – spacerem na smyczy chodnikiem wzdłuż latarni.

 

Niezależnie od tego, czy zwykle wychodzisz z psem na długi spacer wczesnym rankiem, przed pracą, czy też wieczorem – teraz będzie on miał miejsce w ciemnościach. Warto zadbać o bezpieczeństwo i komfort takich spacerów. Pies, który nie jest widoczny w ciemności dla nas, nie zostanie zauważony także przez kierowcę, jeśli nagle wyjdzie na drogę. Łatwo może stać się przyczyną, a jednocześnie ofiarą wypadku. Poza tym, gdy właściciel nie ma swojego psa na oku, nawet z dala od jezdni, nie widzi gdzie on jest i co aktualnie robi, też nie czuje się komfortowo.

Można jednak w prosty sposób zaradzić tym negatywnym aspektom jesienno-zimowych spacerów! Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt spacerowy. Zanim dokonasz właściwego wyboru, sprawdź czym się charakteryzują poszczególne akcesoria.

Obroża odblaskowa czy fluorescencyjna?

Najprostsze i najtańsze rozwiązania – to obróżka lub szelki odblaskowe. Kierowcy znają ten rodzaj odblasku z kamizelek ostrzegawczych i dzięki temu bardzo szybko uświadamiają sobie, że na drodze znajdują się żywe istoty. Poza tym obroże i szelki odblaskowe mają tę zaletę, że są dość wytrzymałe i nie wymagają baterii. Wada ich jest taka, że element świeci tylko wtedy, gdy odbije się od niego światło zewnętrzne. Więc tego typu akcesoria będą bezużyteczne, gdy spacerujesz z psem z dala od drogi.

Fluorescencja bazuje na naświetleniu elementu, np. światłem dziennym czy światłem sztucznym z żarówek. Działa stale od momentu znalezienia się w ciemnościach, jednak z czasem przygasa. Elementy fluorescencyjne zazwyczaj umieszczane są na szelkach i obrożach w formie specjalnych naszyć. Materiał naświetla się przez większość dnia, aby nocą dawać mniej lub bardziej widoczne światło. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taka obroża np. po zabrudzeniu czy przy bardzo długim spacerze przestanie świecić, a tym samym – spełniać swoją rolę.

Podsumowując, jeśli nie puszczasz psa luzem w ciemnościach, ale zależy Ci na zachowaniu widoczności na słabo oświetlonym terenie – akcesoria odblaskowe lub fluorescencyjne dobrze się sprawdzą.

Akcesoria dodatkowe

Obroże czy szelki odblaskowe mają też charakterystyczny wygląd, który nie każdemu właścicielowi psa będzie odpowiadać. Jeśli nie planujesz mieć kilku obroży (na spacer w dzień i na spacer wieczorem), lepiej się sprawdzi inne rozwiązanie.

Najtańszym rozwiązaniem jest zdecydowanie nakładka na obrożę. Zazwyczaj są to nakładki odblaskowe lub neonowe, które dają dobrą widoczność psa w słabo oświetlonym terenie.

Jeśli na spacery wybierasz częściej ciemne ścieżki z dala od drogi, a Twój pies lubi biegać luzem, dobrze się sprawdzą tak zwane „blinkies”. Są to zawieszki LED w różnych rozmiarach i kształtach, które mocuje się do obroży lub szelek. Taka zawieszka działa na baterie, świeci lub miga (jeśli ma kilka trybów pracy) nawet przez kilka godzin. Wada ich jest taka, że światło z nich jest jednak niewielkie, dlatego lepiej się sprawdzi dla mniejszych czworonogów. Może również zagubić się w sierści w przypadku psa długowłosego.

Alternatywą mogą być rozmaite obręcze LED-owe. Wkłada się je na szyję psa, a po połączeniu obu końców zaczynają one jasno świecić. Mają różne kolory i w zależności od modelu mogą dawać światło stałe albo przerywane. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Są jednak typowo dodatkowymi akcesoriami, ponieważ nie mają możliwości przyczepienia karabińczyka smyczy.

Warto polecić też świecące obroże LED, które świetnie się sprawdzają na wieczornych spacerach dla tych psów, które zazwyczaj biegają luzem, bo dokładnie widać gdzie jest pies. Mają kilka trybów pracy (miganie, ciągłe świecenie), są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, a baterie mogą być wymieniane.

 

Pamiętaj, wieczorny spacer może być pasjonującą przygodą dla Twojego psa. Zadbaj tylko o to, by był również bezpieczny

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod