Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Odchudzanie psa
   2018-11-19 14:54     Pies    0 Komentarzy
Otyłość i nadwaga. Jak odchudzić psa

Zima to okres, który sprzyja „łapaniu” nadprogramowych kilogramów. I to zarówno u ludzi, jak i u ich pupili. Pogoda za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej, a niska temperatura stymuluje apetyt. W konsekwencji mamy najzwyczajniejsze „zatuczenie” zwierzaka. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak temu zapobiec. A także kilka rad jak odchudzić psa i pomóc mu w powrocie do formy.

Nadwaga czy otyłość?

Obecnie ocenia się, że nawet ok. 29% populacji psów ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna, jak u ludzi. Jest to związane z bogatą ofertą żywieniową (w tym duży wybór przysmaków) oraz z ograniczoną ilością ruchu. Często właściciele też nieświadomie popełniają błędy w żywieniu zwierzaka – stały dostęp do pokarmu, dokarmianie resztkami ze stołu.

Nadwaga psa jest diagnozowana wtedy, gdy optymalna masa ciała przekroczona jest o 5%. Natomiast otyłość to nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, prowadzące do zwiększenia masy ciała ponad 20% normy. Do oceny kondycji psa można wykorzystać poniższy schemat graficzny.

nadwaga i otyłość u psa

Łatwo możemy rozpoznać otyłego psa: ma niewyczuwalne zebra, brak przewężenia w pasie, za to posiada widoczne pokłady tłuszczu w okolicach lędźwi i u nasady ogona. Do tego trudności z chodzeniem, spowolnione ruchy, skrócony oddech, słaba kondycja.

Jak odchudzić psa?

Poza zmianą diety należy również zmienić tryb życia psa. Ważne, żeby we wszystkie działania była zaangażowana cała rodzina. Co to za dieta, kiedy np. babcia dokarmia „biednego” pieska smakołykami? Stopniowo zwiększamy aktywność fizyczną psa – wydłużamy spacery, dodajemy krótkie sesje aktywnych zabaw. Posiłki dzielimy na mniejsze porcje i utrzymujemy regularność pór karmienia. Jeśli Twój pies je szybko i łapczywie, należy spowolnić spożywanie posiłków. Możesz wykorzystać specjalne miski spowalniające jedzenie lub spróbować karmienia np. w kongu. Rezygnujemy z dokarmiania pomiędzy posiłkami! Jeśli nie potrafisz zrezygnować z przekąsek – sprawdzaj ich skład. Pamiętaj, że przysmaki też dostarczają kalorie (wtedy odpowiednio zmniejszamy ilość karmy podstawowej).

Karma dla psa z nadwagą

Do karmienia psa z nadwagą można wykorzystać specjalne linie karm typu Light lub Restricted Calories. Karmy te charakteryzują się niską zawartością zbóż i tłuszczów, natomiast wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka. Wysoka zawartość białka (mięso ryb, jagnięcina, kurczak, jaja) pomaga utrzymać właściwą masę mięśniową przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Do tego karmy typu light mają zbilansowany poziom włókna pokarmowego, które ułatwia trawienie i służy jako tzw. balast. Dzięki temu nie trzeba podawać mniejszych porcji karmy, a pies ma zapewnione poczucie sytości, dzięki wydłużeniu czasu opróżniania żołądka. Zwykle tego typu karmy są wzbogacone o chondroitynę i glukozaminę, które zapewniają prawidłową ruchomość stawów silnie obciążonych u otyłych psów.

Odchudzanie nie powinno być gwałtowne! Powrót do prawidłowej masy ciała powinien zająć od kilku do kilkunastu miesięcy (w zależności od stopnia nadwagi). Należy pamiętać, że aby ustalić dzienną dawkę karmy, należy uwzględnić DOCELOWĄ MASĘ CIAŁA PSA, a nie aktualną.