Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Chomik dżungarski: podstawy opieki
   2018-10-10 22:17     Gryzonie    0 Komentarzy
Chomik dżungarski: podstawy opieki

Chomik to bardzo popularne zwierzątko domowe, w powszechnej opinii idealne dla dziecka. Wesoło biega po klatce, kręci się w kołowrotku i jest taki uroczy. Jednak opieka nad chomikami bywa też kłopotliwa, dlatego zanim kupisz chomika – poznaj podstawy opieki nad nim.

Dzisiaj przyjrzymy się chomikom dżungarskim. Nazwa pochodzi od rejonu ChinDżungarii, w którym został odkryty. Chomik dżungarski posiada bardzo krótki ogonek, którego prawie nie widać, gdy chomik siedzi. Samiec osiąga długość ciała 11cm, a samica około 8 cm. Ciężar ciała wynosi 30-55 gramów. Chomiki dżungarskie żyją od 1,5 do 3 lat, a rosną przez całe życie.

Opieka nad chomikami dżungarskimi nie jest skomplikowana. Jednak bez ciągłej uwagi ze strony właściciela, przestrzegania zasad higieny i pielęgnacji, źle będzie czuć się zarówno chomiczek, jak i jego właściciel. Dbać o zwierzę, oznacza: zapewnić mu pełnowartościowe odżywianie, warunki mieszkaniowe zgodne z potrzebami gatunku, a także zapobiegać chorobom i leczyć je w razie potrzeby

 

  • Warunki mieszkaniowe

Pomimo małych rozmiarów, chomiki potrzebują przestronnej klatki. Klatka dla chomika dżungarskiego nie może być mniejsza niż 35x25cm. Najlepiej jeśli klatka ma ok. 80x50cm. W naturze zwierzęta te są w ciągłym ruchu. Jeśli zostaną umieszczone w ciasnej i pustej zamkniętej przestrzeni, będą chorować i mogą umrzeć. Terrarium lub akwarium nie są polecane dla chomików ze względu na złą cyrkulację powietrza. Obowiązkowe elementy wyposażenia klatki to miseczka, poidełko, kołowrotek i domek. Miłe widziane różnego rodzaju rury, tunele i pięterka (plastykowe, bez szczebelków). Pamiętaj, że w naturze chomiki żyją w norach, więc muszą mieć jakieś schronienie, kryjówkę. Bez schronienia nie będzie poczucia bezpieczeństwa. Zadbaj o to i nie pozwól swojemu chomikowi żyć w ciągłym stresie.

  • Żywienie

Dieta chomika dżungarskiego musi być zróżnicowana, odpowiadająca jego naturalnym potrzebom. W naturze chomiki jedzą ziarna, warzywa i owoce, zioła, owady i robaki (czyli zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy). Możesz podawać swojemu chomikowi:

nasiona zbóż (pszenica, kukurydza, owies itp.);
groch;
ziarna słonecznika;
orzechy;
marchewkę;
ogórki;
dynię;
cukinie;
jabłka;
banany;
morele;
twarożek;
jajka na twardo;
gotowanego kurczaka.

Absolutnie zabronione jest podawanie cebuli, czosnku, kapusty, cytrusów.  

Możesz kupować gotowe mieszanki dla chomików, które już mają wszystkie niezbędne składniki. Polecamy pokarm w formie mieszanki Versele-Laga Mini Hamster Nature lub w formie granulatu Versele-Laga Hamster&Gerbil Complete.

Nie wkładaj do klatki za dużo jedzenia na raz. Chomik zacznie chować nadmiar jedzenia, a wtedy będziesz musiał(a) walczyć z pleśnią i zgnilizną.

 

  • Pielęgnacja

Sprzątać klatkę trzeba dość często – nawet kilka razy w tygodniu. W innym przypadku w Twoim domu ciągle będzie unosić się nieprzyjemny zapach brudnych trocin, a chomik zacznie chorować. Jako ściółka najlepiej sprawdzają się trociny (grube, bez pyłu, np. Jaśkowe Wiórki). Siano nie nadaje się na ściółkę, bo nie wchłania mocz i grube łodyżki mogą zranić stópki chomika.
Nie kąpiemy chomika. Chomik sam dba o czystość swojego futerka.
Miseczka i poidełko powinny być zawsze czyste (myjemy je codziennie).

 

  • Zachowania behawioralne

Chomik dżungarski, to zwierzątko terytorialne, żyje samotnie. Dlatego wykluczone jest trzymanie kilku chomików w jednej klatce. Poza tym nie jest gatunkiem agresywnym. Jest inteligentny, aktywny i towarzyski. Dobrze się czuje w otoczeniu ludzi (o ile od małego ma z nimi kontakt). 

Oprócz kontaktu z człowiekiem, musi także mieć zapewnione ciekawe i zróżnicowane środowisko w klatce. Sama obecność świeżej ściółki stwarza warunki do zachowań instynktowych. Dżungarki uwielbiają kopać, dlatego ściółka powinna mieć głębokość 10-15 cm. Obowiązkowy element w klatce to kołowrotek, o średnicy ok. 20cm. Jednak samo bieganie w kołowrotku nie wystarczy, aby zapewnić potrzebną dawkę ruchu i bodźców zewnętrznych. Chomik dżungarski potrzebuje co najmniej 30 minut dziennie wybiegu poza klatką. Obszar wybiegu powinien być dobrze zabezpieczony. Świetnie się sprawdza duży karton, urozmaicony różnymi dodatkowymi elementami (mniejsze kartoniki, rury, drabinki itp.). Zmieniaj elementy, buduj nowe labirynty, ukryj drobny przysmak, a Twój chomik będzie zachwycony!