Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Tauryna w kociej diecie - wszystko co musisz wiedzieć.
   2018-08-15 17:20     Kot    0 Komentarzy
Tauryna w kociej diecie - wszystko co musisz wiedzieć.

Kot jako bezwzględny mięsożerca posiada układ pokarmowy przystosowany do trawienia białek zwierzęcych. Energię pobiera głównie z oksydacji kwasów tłuszczowych przy udziale protein, witamin i minerałów. Istnieje hipoteza, że kot nie odczuwa smaku słodkiego, co miałoby odzwierciedlenie w tym, że kotu cukry w diecie są zbędne. Dla dzikiego kota upolowana mysz ma wszystko co potrzeba. Mięsko z dużą zawartością białka i aminokwasów, tłuszcze i podroby z dużą dawką witamin i wstępnie strawionym pokarmem roślinnym, kosteczki zawierające wapń, magnez i fosfor, skórkę z sierścią na lepsze trawienie.... nic dodać nic ująć. Jednak nie każdemu kotu jest dane polować. Coraz mniej mruczków jest zatrudnianych jako łapacze myszy, a coraz więcej jako mruczące kanapowce. Dla takich kotów taurynę można nazwać aminokwasem życia, gdyż przy jej niedoborach popadają bardzo szybko w całe spektrum chorób. Gdzie jej szukać i jak podawać. W tym artykule odpowiemy na te właśnie pytania.

Co zawiera taurynę?

Tauryna jest aminokwasem niezbędnym dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych kota. Ponieważ sam organizm produkuje ją w bardzo niewielkiej ilości, a zapotrzebowanie  organizmu jest bardzo duże, kot musi dostarczać ten aminokwas z zewnątrz w pożywieniu. Kocie noworodki pobierają taurynę z mleka matki i wtedy jej stężenie w kocim organizmie jest najwyższe. Odkłada się ona "na później" między innymi w mózgu, siatkówce oka, wątrobie i mięśniach szkieletowych kota. Po zaprzestaniu pobierania mleka od matki kociak powinien pozyskiwać taurynę z mięsa, ale tutaj sytuacja się komplikuje, gdyż mięso mięsu nierówne. Największe stężenie tauryny będzie w mięsie zwierząt takich jak ryby (tuńczyk 0,25%, dorsz 0,1%), małe ptaki i gryzonie (0,7%), oraz w algach morskich i owocach morza. Dlatego każdy kot lubi myszy i małe ptaszki :) Instynktownie poluje (jeśli może) właśnie na nie, uzupełniając w diecie niedobory tauryny. Zdecydowanie mniej tauryny będzie w mięsie przeżuwaczy (wołowina, baranina, kozina) i drobiu (0,12%). Natomiast śmiało można stwierdzić, że pokarmy roślinne tauryny nie zawierają,  poza dwoma wyjątkami: owocami opuncji i niektórymi nasionami roślin strączkowych (używanych jako wypełniacze w karmach suchych dobrej jakości).

Tauryna w karmach sklepowych

A co z kotami niewychodzącymi, które nie polują? Tutaj producenci karm zadbali o odpowiednią zawartość tauryny w swoich produktach. Według ostatnich zaleceń koty powinny dostawać karmę zawierającą taurynę, w przeliczeniu na kilogram suchej masy: 1200 mg w pokarmie suchym i 2000–2500 mg w pokarmie wilgotnym.  Lecz niestety często to, co ładnie wygląda na opakowaniu, nie zawsze jest zgodne z prawdą. Mięso surowe będzie miało o 75% taurny więcej niż mięso gotowane, więc każdy dodatek tauryny do karmy podany przed obróbką termiczną zmniejsza jej podaż dla organizmu kota. Jej zawartość powinna wynosić minimum 0,2g na 1000g suchej masy produktu. Dlatego wybierajmy karmy mokre z zawartością tauryny minimum 0,8g na kilogram pokarmu, gdyż nie wiedząc czy jest to ilość podana przed czy po obróbce termicznej mamy pewność, że wartość ostateczna będzie pokrywać większość zapotrzebowania kota na ten aminokwas. Karmy mokre w procesie produkcji są sterylizowane co zmniejsza ilość biologicznie dostępnej tauryny. Produkcja karmy suchej poprzez ekstruzję pod ciśnieniem jest znacznie krótszym procesem i biologicznie dostępnej tauryny w karmie suchej będzie znacznie więcej. Nic jednak nie zastąpi kotu surowego mięsa i świeżych ryb.

Jak suplementować taurynę?

Niestety udomowienie kota wywołało w jego organizmie nieodwracalne zmiany między innymi uzależnienie od aminokwasów, które muszą być dostarczane z zewnątrz do organizmu. Koty, które nie polują muszą mieć suplementowane te substancje w karmach komercyjnych i dietach domowych. Niedobory tauryny skutkują bardzo często problemami z sercem, wzrokiem, słuchem, otłuszczeniem wątroby, odpornością i ogólną kondycją. Jeśli nasz kot stał się bardziej leniwy i otyły, jego futerko matowe a oczy zamglone najpewniej brakuje mu tauryny. Ponieważ kot wydala dużo tauryny z moczem i kałem nie musimy bać się przedawkowania.

Suplementowanie tauryny nie jest trudne, poza dobraniem dobrej jakości karmy z odpowiednią dawką tauryny powinniśmy podawać kotu surowe mięso i ryby. Poza podstawowymi posiłkami wybierajmy przysmaki i przekąski z zawartością tauryny, sosiki, pasty i suplementy. Jako ciekawostkę powiemy Wam, że badania dowiodły, że koty chętniej wybierają karmy mokre i suche z większą zawartością tauryny, więc instynktownie wiedzą co dla nich dobre.