RAGDOLL – łagodny przyjaciel
Autor      2019-01-15 12:36     Kot    0 Komentarzy
RAGDOLL – łagodny przyjaciel

Ragdoll to w dosłownym tłumaczeniu „szmaciana lalka”. Czy w rzeczywistości koty tej rasy to takie Przytulanki? I czy to prawda, że Ragdolle brane na ręce rozluźniają mięśnie i „wiotczeją”, stając się rzeczywiście taką szmacianą laleczką?

 

Charakter

Ragdolle są zazwyczaj mniej żywiołowe niż standardowy kot. Są przyjacielskie, towarzyskie, o łagodnym usposobieniu i spokojnym temperamencie. Jednak należy pamiętać, że to wciąż koty i mają prawo do własnego zdania. Choć zazwyczaj lgną do człowieka i uwielbiają pieszczoty, to nie zawsze muszą mieć na nie ochotę. To samo tyczy się wiotczenia – zdarzają się Ragdolle, które zwisają z każdych rąk w każdej sytuacji, jednak większość z nich musi czuć do osoby, która je trzyma, zaufanie, by rozluźnić się i zamienić w szmacianą lalkę.

 

Wzorzec rasy

Najpopularniejsze są Ragdolle z niebieskimi oczami. Jednak to nie jedyny możliwy wariant. Występują Ragdolle z morskim kolorem oczu oraz wszystkimi odcieniami żółci i zieleni.
Jeśli chodzi o maści, to Ragdolle występują w różnych kolorach – czarnym zwanym seal, niebieskim, czekoladowym, liliowym, cynamonowym, płowym, rudym, kremowym i tortie. Dodatkowo występują u Ragdolli dwa stopnie bieli. Są nimi mitted, czyli kot mający białe mittedki na palcach przednich łap, białe skarpety na tylnych oraz biały pas ciągnący się od brody, przez brzuch do ogona; oraz bicolour, który ma nieco więcej bieli niż mitted – na przednich łapach biały obszar sięga aż po łokcie, a na pyszczku tworzy charakterystyczne, odwrócone V.

 Ragdolle są dość duże. Masa ciała dorosłego kota to ok. 6-8kg. Samice ważą nieco mniej – 4-5kg.

Dla kogo

Ragdolle to bardzo towarzyskie koty. Raczej nie będą szczęśliwe będąc jedynakami w domu osoby, która dużo pracuje. Większość przedstawicieli tej rasy odnajdzie się za to bez problemu w domach z innymi zwierzętami. Jeśli szukamy kogoś, kto będzie nam towarzyszył przy codziennych czynnościach, od mycia zębów po obieranie ziemniaków, Ragdoll będzie strzałem w dziesiątkę.

  

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod