Jak dbać o psie łapy zimą?
Autor      2019-01-08 12:43     Pies    0 Komentarzy
Jak dbać o psie łapy zimą?

W okresie zimowym musimy szczególną uwagę poświęcić pielęgnacji psich łap. Częsty kontakt z solą używaną do posypywania chodników i ulic może spowodować pękanie opuszek łap, podrażnienia i stany zapalne. Wystarczy spojrzeć na osad z soli na naszych butach, aby zrozumieć jak bardzo narażone na działanie różnych substancji żrących muszą być łapy naszych podopiecznych. 

Na co zwrócić uwagę, aby nasz pies nie cierpiał i mógł korzystać z zimowego szaleństwa?

  1. Higiena - po spacerze łapy należy umyć. W okresie zimowym warto wypracować taki nawyk, że po każdym spacerze łapy myjemy albo przecieramy wilgotną ściereczką. Warto to robić niezależnie od tego czy brud na łapach i brzuchu widać czy nie, bo zmyjesz przede wszystkim pozostałości soli.

  2. Pielęgnacja - przycinanie paznokci i włosków między palcami. Przerośnięte pazury mogą powodować dyskomfort psa, krzywe stawianie łapy i w konsekwencji mikro urazy albo otarcia poduszek łapy.  Natomiast zbyt długie włosy sprzyjają gromadzeniu się wilgotnego piasku, brudu oraz tworzeniu się kulek śniegu czy lodu. Powoduje to  bolesne obtarcia pomiędzy palcami i utrudnia gojenie, pogarszając ogólny stan psich łap. Pazury należy regularnie przycinać specjalnymi cążkami, a włoski obcinać nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami, żeby nie skaleczyć psa. Jeśli sami boimy się wykonywać takie procedury najlepiej będzie udać się do groom'era  na psi pedicure przynajmniej dwa-trzy razy w okresie zimowym.

I najważniejsze - Ochrona. Psy często mają bardzo wrażliwą skórę, także na opuszkach łap, a środki chemiczne i niska temperatura powodują że jest ona jeszcze bardziej uwrażliwiona i wymaga dodatkowej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest kilkanaście preparatów do pielęgnacji psich łap, zwłaszcza zimą.

Dobry preparat do pielęgnacji łap:

 chroni przed odmrożeniami i podrażnieniami wywołanymi przez rozsypana na chodnikach sól
 nawilża i natłuszcza opuszki łap pozostawiając warstwę ochronną

 zawiera składniki nawilżające (np. lanolinę, wosk pszczeli czy glicerynę)

Preparaty do psich łap są dostępne w formie sprayu (np. Trixie Spray pielęgnacyjny do łap 50mlBeaphar Propolisowy spray do pielęgnacji łap 150m), kremu (np. Trixie Krem pielęgnacyjny do łap 50mlOver Zoo Ochrona Łap i Modzeli 50gDr Seidel Maść do łap  Paw Wax 75ml) lub sztyftu (Trixie Sztyft pielęgnacyjny do łap 17g).

Wybierz taki, który będzie dla Ciebie wygodny w użyciu i zadbaj o łapy swojego psa! Ważne, żeby robić to regularnie, w okresie zimowym najlepiej codziennie, smarowanie łap raz na tydzień nie przyniesie oczekiwanych korzyści.

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod