Bezpieczeństwo pupila w czasie Świąt i Sylwestra
Autor      2018-12-17 13:08     Pies    0 Komentarzy
Bezpieczeństwo pupila w czasie Świąt i Sylwestra

Coraz bliżej Święta i Nowy rok.  Goście, gwar, zapachy, zaburzona rutyna dnia, wybuchy petard i fajerwerki – to wszystko sprawia, że święta mogą być okresem bardzo stresującym dla zwierzaka. Jakie niebezpieczeństwa dla naszego pupila mogą nieść świąteczne dni?

 

Bezpieczeństwo kotów

 

Zdjęcia kotów i choinek niezmiennie wywołują uśmiech na naszych twarzach. Jednak właśnie ubrana choinka stanowi bodajże największe zagrożenie dla kotów w okresie świątecznym. Wszyscy wiedzą, że koty są wielkimi miłośnikami wszystkiego, co błyszczy, mieni się różnymi kolorami i szeleści. Zdecydowana większość kotów będzie bardzo zainteresowana szklanymi bombkami na choince, włosiem anielskim i girlandami. Najgorszy scenariusz, gdyby Twój kot zjadł włosie anielskie lub inne tego typu ozdoby – nie są one trawione w żołądku, ale owijają się wokół jelit. Może to doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Zbita szklana bombka może skaleczyć łapki, co też nie jest przyjemne. A nadgryzienie girlandy może grozić porażeniem prądem. Jest tylko jedno wyjście: ozdobić drzewo przedmiotami bezpiecznymi dla kotów: zamiast szklanych bombek – plastikowe, szeleszczące ozdoby zamienić na wykonane np. z filcu lub drewniane figurki. Proponujemy natomiast całkowicie zrezygnować z różnego rodzaju włosia anielskiego, lamet czy girland z łańcuchów. Ty będziesz spokojniejszy, a Twój kot bezpieczny. Zamiast nich możesz użyć np. sztuczny śnieg w spray do dekoracji choinki.

 

Bezpieczeństwo psów

 

A co z psami? Najczęstsze problemy u psów w okresie świątecznym to niestrawność, zatrucie pokarmowe oraz ucieczka po noworocznych fajerwerkach.

Przyjrzyjmy się każdemu problemowi bardziej szczegółowo.

Najczęściej Święta Bożego Narodzenia i Sylwester obchodzimy w dużym gronie krewnych i przyjaciół, nie obywa się bez obfitego stołu i alkoholu. To wszystko, co przygotowałeś dla siebie, ABSOLUTNIE nie możesz podawać psu. Sałatki, doprawione majonezem i smażone mięso nie dodadzą mu zdrowia. Kategorycznie przeciwwskazany jest alkohol! Może on spowodować mocne zatrucie, a nawet śmierć zwierzęcia. Dlatego musisz surowo zabronić znajomym czy krewnym dokarmiać psa pod stołem, bez względu na to jak bardzo „głodnymi oczami” na nich patrzy.  

Większość psów panicznie się boi odgłosów petard i fajerwerków. Oprócz samych dźwięków stresujące są niecodzienne bodźce wizualne (np. iskrzenia) i zapachowe.  Więc jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do hałasu, wybuchów, nie powinieneś go zabierać na ulicę w Sylwestra. Może to skończyć się ucieczką zwierzęcia. Najlepiej wyjść na ostatni spacer wcześniej, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Warto zainwestować w adresówkę. Kosztuję parę złotych, a może pomóc psu szybciej wrócić do domu, gdyby się zgubił lub przestraszył się i uciekł.

 

Najczęstszy problem, z którym muszą zmierzyć się wszystkie zwierzęta podczas Świąt i Sylwestra – to stres. W sytuacjach stresowych dobrze się sprawdzają feromony uspokajające (dla kotów np. Feliway, a dla psów Adaptil lub krople na kark Beaphar No Stress), które wprowadzają zwierzaka w stan błogiego relaksu, bez konieczności podawania farmaceutyków. Można również podawać karmę przeznaczoną dla zwierząt ze stanami lękowymi np Royal Canin Veterinary Diet Calm lub syrop uspokajający Scan Vet Kalm Aid, ale tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Bądź czujny w okresie Świąt i Nowego Roku, myśl nie tylko o sobie, ale także o bezpieczeństwie swoich ulubionych zwierząt. Nie zapomnij kupić im prezentów i upominków ???? Niech również odczują, że czas świąt może być przyjemny.

 

 

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod