Święta z psem. 7 PROSTYCH ZASAD aby były radosne także dla naszego psa
Autor      2018-12-13 12:34     Pies    0 Komentarzy
Święta z psem. 7 PROSTYCH ZASAD aby były radosne także dla naszego psa

Zbliża się czas świętowania z rodziną, czas spotkań z dawno niewidzianymi krewnymi i przyjaciółmi. Jest to także okres, któremu towarzyszy magiczna aura i „przedświąteczna gorączka” związana z organizacją wieczerzy wigilijnej, czyli gotowaniem potraw, sprzątaniem, czy kupowaniem prezentów. Bożonarodzeniowa głupawka – bieganie po sklepach, krzątanie się po domu, wyjazdy, non stop coś się dzieje, nie ma chwili wytchnienia.

A co na to nasz pupil? Czy święta są dla niego przyjemne? Co zrobić by takie były?

Przede wszystkim postrzeganie świata przez psy bardzo różni się od naszego postrzegania. Często zapominamy, że nasz czworonóg mimo, iż jest naszym najlepszym przyjacielem to nie jest człowiekiem, dlatego rzeczy, które są dla nas ludzi oczywiste wcale nie są tak oczywiste dla psa.

Aby święta były radosne i magiczne zarówno dla pupila jak i dla nas należy się do nich dobrze przygotować. Także aby naprawdę były przyjemnością, byśmy mogli wypocząć, oddać się spokojnemu świętowaniu, bez narażania na stres naszego zwierzaka, trzeba wprowadzić zasady. 

Święta to szczególnie trudny czas dla naszych czworonożnych domowników, łączy się z dezorientacją, nowymi miejscami, nowymi ludźmi czy dziećmi, które za wszelką cenę chcą je pogłaskać. Dlatego święta to niekoniecznie przyjemny czas dla naszych zwierzaków.

Istotne jest ustalenie zasad, które pomogą psu i nam przetrwać święta z jak najmniejszą ilością stresowych sytuacji. Na przykład:

1. Twardo i stanowczo wyjaśnij swoje zasady. 

Niewątpliwie jest to pierwsza i najważniejsza zasada, zaraz po ich ustaleniu. Dzięki niej unikniecie wielu problemów. Pamiętaj, że jeśli świąteczne spotkanie i wigilia odbywają się u Ciebie to twoje zasady muszą być przestrzegane. W końcu to Twój pies i Twój dom.

 

2. Głaskanie? Niekoniecznie – nie każdy musi to robić.
Mamy tradycje świąteczne takie jak np. 12 potraw na wigilijnym stole, wspólne wyjście na pasterkę czy śpiewanie kolęd bez cienia wątpliwości jako kolejną tradycję możemy śmiało zaliczyć „wszyscy chcą głaskać pieska i się z nim bawić”. Wbrew temu co może się wszystkim wydawać pies jest twój, a nie wspólny i naprawdę nie każdy musi go obmacywać. Są psy, którym nie przeszkadza to, że ktoś je głaska, chce się bawić, ba nawet tego pragną, jednak szczególną uwagę trzeba przykładać do obserwowania swojego pupila. Z resztą, to Ty znasz swojego psa najlepiej i wiesz, co toleruje i lubi. Pamiętaj też o tym, żeby pies nadal miał dostęp do miejsca, w którym zazwyczaj wypoczywa (np. legowisko położone w tym samym miejscu co zwykle), żeby miał możliwość pójścia do siebie i odpoczynku w spokoju.

 

3. Nie słuchać rodziny, która „wie lepiej”.

Na pewno u każdego z nas w rodzinie znajdą się przysłowiowi już „Ciocia Krysia” i „Wuj Stefan”, którzy o zwierzętach „wiedzą wszystko i najlepiej” i żaden lekarz weterynarii nie jest w stanie im dorównać. Lata doświadczenia itp./itd. 
Pamiętaj „Ciocia Krysia” i „Wuj Stefan” bez względu na to, czy posiadają zwierzaki, czy nie, będą chcieli ci udzielić „złotych porad”, ponieważ są „ekspertami” w dziedzinie. Uzbrój się w cierpliwość i w kulturalny sposób dziękuj za dobre rady, ale nie korzystaj z nich, jeśli wiesz, że mogą zaszkodzić twojemu pupilowi - np. kosztowanie dwunastu wigilijnych potraw . Lepiej zaopatrz się w dwanaście dobrej jakości przysmaków i w ten sposób zaspokój troski nadgorliwej rodziny.

 

4. Nie zmuszaj psa do kontaktu z innymi ludźmi.
Często bywa tak, że to my sami stresujemy swojego psa dając go na ręce i do głaskania każdej osobie, która do nas przyjdzie, chwaląc się przy tym jaki to on cudowny. Nie róbcie tego! To stresuje psa bardziej niż myślicie. Należy pamiętać o tym, że kiedy jedziemy na święta do rodziny oni także mają swoje zasady i nie łam ich np. sadzając psa przy stole, czy wpuszczając na łóżko. Nie każdy pozwala zwierzętom na taką samowolkę w swoim domu.

 

5. Reaguj.
Reaguj na wszystkie bodźce mogące wywołać u twojego pupila stres i zachowania niepożądane. Nie narażaj go na takie sytuacje. Zapobiegaj jeśli masz okazję i zauważysz coś niepokojącego. 

6. AZYL.
Niech pupil ma swój azyl. Zapewnij swojemu zwierzakowi miejsce wypoczynku, gdzie będzie mógł się schować i odpocząć jeśli będzie odczuwał taką potrzebę. Miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Najlepiej wciąż to samo legowisko, w tym samym miejscu, co dotychczas, ponieważ zmiana takich rzeczy to również stres dla wielu psów.

7. Nie pozwalaj dokarmiać psa!
Jak już dużo wcześniej wspomniałam „Ciocia Krysia” i „Wuj Stefan” oraz dzieci na pewno „bardzo dobrze” znają się na żywieniu psa. A Ty bardzo szybko stracisz kontrolę nad tym, kto i co psu podał. Pod żadnym pozorem nie pozwalajcie tego robić, chyba, że macie gruby portfel, nie lubicie spędzać świąt jedząc pyszne potrawy, otwierając prezenty, a lubicie wizyty u weterynarza i szukanie go w wigilię  

 

Tych kilka prostych zasad pozwolą Wam zapewnić pieskowi radosne i zdrowe święta.

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod