Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

KRÓLIK - skoczny indywidualista
   2019-02-13 10:14     Gryzonie    0 Komentarzy
KRÓLIK - skoczny indywidualista

Króliki domowe występują w różnych odmianach i rasach. Zwykły długouch może dorastać nawet do 7 kilogramów i mieć długość ponad 60cm w pozie "wypoczynkowej".

Klatka dla takiego zwierzęcia musi być spora, płaska a obszerna. Dla standardowego królika o wymiarach minimum 1m długości, a najlepiej większa. Nawet jeśli wypuszczamy królika na "salony" to nie można dopuścić, aby przebywał poza klatką bez opieki, zwierzak może zrobić sobie krzywdę przegryzając np. kable, lub zjadając substancje dla niego trujące.

Króliki są nadzwyczaj inteligentne, mogą nauczyć się załatwiać się w kuwetę, a nawet powtarzać proste sztuczki. W sytuacji zagrożenia lub kiedy poczują się niepewnie będą skakać i odpychać się mocno umięśnionymi tylnymi łapami. Im większy królik tym mocniej może podrapać dlatego ważne jest odpowiednie podejście do zwierzęcia.

Króliki są bardzo towarzyskie, aczkolwiek odpowiada im towarzystwo nie tylko drugiego królika. Świetnie dogadują się również z kotami i psami. Królik trzymany samotnie popadnie w apatię, zacznie tracić apetyt, aż w końcu zachoruje co często doprowadza do jego śmierci. Pamiętajmy aby zapewnić królikowi towarzystwo!

Króliki są roślinożercami, jak świnki morskie, tyle, że nie wymagają sztucznego podawania witaminy C. Żyją w niewoli do 9 lat i każdy z nich posiada indywidualny charakter. Im mniejszy królik (np. rasowy "karzełek") tym wymagania klatkowe mniejsze, ale też gorsze zdrowie. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz królik jest rasowy poszukajmy hodowcy z udokumentowanymi sukcesami. Królik z rodowodem będzie na pewno zdrowszy.

W momencie zakupu młodego zwierzaka nie widać zbytniej różnicy w wielkości. Dopiero po jakimś czasie zauważamy, że nasz karzeł bardziej przypomina niedźwiedzia  Bardzo często królik miniatura rośnie spory ponieważ przekarmiamy go surowymi warzywami i owocami. Rośliny korzeniowe takie jak marchew czy owoce zawierają sporo cukru. Królik, który większość życia spędza w niewoli i ma mało ruchu, nie jest w stanie spożytkować tych smacznych kalorii więc tyje i rośnie.

Koszt klatki dla królika razem z wyposażeniem będzie oscylować w granicach 250zł, a miesięczne utrzymanie to koszt 50-70zł (większa klatka oznacza więcej ściółki, większy królik więcej pokarmu).

Podsumowując królika jako zwierzę domowe:
Plusy 
- długie życie i kontaktowość powodują, że jako nowy członek rodziny szybko się oswoi i wtopi w towarzystwo zarówno nasze jak i innych zwierząt
- dobrze wychowany i zadbany królik pomimo swojej wiekości nie jest uciążliwy, nie emituje brzydkich zapachów i jako taki nie uczula, nie jest agresywny i potrafi odwzajemnić uczucie
- prosta i niewyszukana dieta jest łatwa do opanowania nawet dla najmłodszych członków rodziny
- pod okiem dorosłych nadaje się również dla dzieci od 4 go roku życia

Minusy 
- potrzebuje sporej klatki i więszkej przestrzeni do eksploracji pod opieką właściciela
- musi mieć sianko w klatce cały czas, królik, który nie ma dostepu do siana zaczyna szybko chorować, gdyż jego przewód pokarmowy jest tak skonstruowany, że każda nowa porcja pokarmu popycha poprzednią i jeśli królik nie zje przez dłuższy czas, może dojść do procesów gnilnych w jelitach co wiąże się z dużym ryzykiem choroby
- częstsze wizyty u weterynarza, kontrola ciągle rosnących zębów, potrzeba odrobaczania zwierzaka

Tagi krolik