Jaki gryzoń dla dziecka? Część I - myszki, chomiki, świnki morskie
Autor      2019-02-13 10:12     Gryzonie    0 Komentarzy
Jaki gryzoń dla dziecka? Część I - myszki, chomiki, świnki morskie

Jakie zwierzę wybrać dla dziecka? Chomik, królik, czy świnka morska? Mały przegląd zwierząt domowych dla najmłodszych.

 

Posiadanie zwierzęcia w domu to nie tylko obowiązki. To również cały wachlarz zalet i wartościowych cech jakie nabywa nasze dziecko z powodu kontaktu ze zwierzęciem. Opieka, dbanie i zabawa z nim to ciągła lekcja biologii o żywym stworzeniu, jego życiu, potrzebach a także chorobach i śmierci. Posiadanie własnego zwierzątka wykształca w dziecku poczucie obowiązku, odpowiedzialności, empatii, jak również pokazuje, że troska i opieka dają dużo radości zarówno im samym jak i zwierzęciu, które odwdzięcza się niepowtarzalną więzią z młodym właścicielem.

Jednak posiadanie zwierzęcia nie powinno być dziełem przypadku, decyzją podjętą pod wpływem impulsu lub dlatego, aby dziecko pragnące zwierzątka dało nam już spokój. Musimy pamiętać, że za żywe stworzenie to rodzic bierze odpowiedzialność. Pod jego okiem i przewodnictwem nasz młody posiadacz będzie uczył się poprawnej opieki i obchodzenia się ze zwierzęciem. A rodzic będzie musiał zapewnić zwierzęciu godne warunki bytowe i w razie potrzeb zabezpieczyć leczenie weterynaryjne.

Decyzja o posiadaniu zwierzątka powinna być dobrze przemyślana, ale przede wszystkim powinniśmy zadać sobie kilka pytań, które odpowiedzą nam czy jesteśmy gotowi na taki obowiązek:

Czy moje dziecko jest uczulone na sierść lub inne alergeny małych zwierząt, sianko, trociny? Warto sprawdzić przed zakupem zwierzęcia.

Czy stać mnie na wielkie terrarium i wysokie koszty związane z posiadaniem żółwia, czy w zupełności wystarczy małe akwarium z dwiema myszkami?

Czy jest ktoś kto będzie mógł zaopiekować się zwierzęciem podczas naszego wyjazdu na wakacje?

Czy wiemy jakie wymagania ma zwierzątko, o którym marzy nasze dziecko i czy możemy im podołać?

Czy będziemy w stanie zapenić zwierzęciu odpowiednią ilość kontaktu z człowiekiem, czy może bardziej interesuje nas obserwacja i mała ingerencja w życie zwierzęcia?

Czy będę w stanie opłacić opiekę weterynaryjną, szczepienia i inne potrzebne zabiegi potrzebne zwierzęciu?

Czy moje dziecko jest gotowe na zwierzę, które krótko żyje? Czy potrafię mu wytłumaczyć dlaczego zwierzak szybko się starzeje i któregoś dnia może umrzeć?

Czy moje dziecko zrozumie, że zwierzę to nie zabawka, ma swoje potrzeby i nie zawsze będzie gotowe na zabawy lub pieszczoty?

 

Odpowiedzi na te pytania pokażą nam nasze możliwości, oraz to jakie zwierzę nadaję się dla naszego dziecka. Psy i koty omawialiśmy w poprzednich artykułach. W tym poruszymy kwestię małych gryzoni, świnek morskich i królików.

 

Myszka:


malutka i zwinna, niestety żyje krótko ( do 1,5 roku) i musi żyć w stadzie. Aby nam się nie namnożyły polecamy trzymać minimum 2-3 samiczki. Samce bywają agresywne wobec siebie. Bardzo kontaktowe i ciekawskie, lubią się bawić, chować i skakać. Niestety o dość intensywnym zapachu w większej grupie. Wtedy wymagają częstszego wymieniania ściółki.


Nie polecamy trzymać w małym akwarium zbyt dużej ilości, gdyż mocz myszek może parować i podrażniać ich oczy i uszy, a także powodować nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Najlepiej trzymać w klatce z wąsko rozstawionymi szczebelkami (nie plastikowej z tunelami) z dużą ilością kryjówek, domków i zabawek. Plastikowe tunele i klatki szybko się brudzą, są problematyczne w czyszczeniu, składaniu i łatwo się łamią.

Jako pokarm stosujemy gotowe mieszanki ziaren dostosowane dla myszek, pokarm uzupełniający w postaci białka zwierzęcego, warzywa, owoce, zioła.

Koszt zakupu gotowej klatki z wyposażeniem, pokarmem i ściółką to około 150zł, a koszt miesięczny utrzymania kilku myszek zamyka się w 40zł.

 

Podsumowując mysz jako zwierzę domowe.

Plusy

- bardzo kontaktowa i interesująca w obserwacji, aktywna całą dobę

- tania w utrzymaniu i łatwa w opiece

- wiele zabawek i torów przeszkód można zrobić samemu z materiałów dostepnych w domu; pudełka po chusteczkach, rolki po papierze toaletowym, deseczki, drabinki ze sznurka itp

- myszka jest wszystkożerna, więc poza twardymi ziarnami wymaganymi w diecie można ją karmić dostępnymi w domu produktami (surowe lub gotowane warzywa, owoce, płatki zbożowe, suszony chleb, zioła)

Minusy

- przy dużej ilości osobników intensywny zapach piżma wydobywający się ze śćiółki i bobków co wymusza częste sprzątanie

- krótka długość życia i podatność na choroby nowotworowe i genetyczne

- małe i delikatne, a także bardzo szybkie dlatego nadają się dla bardziej wytrawnych posiadaczy powyżej 9 - go roku życia

 

Chomik:


występuje w kilku odmianach i rasach.

Chomik roborowskiego inaczej chomicznik malutki - najmniejszy i najszybszy z chomików. Wymaga niewielkiej klatki z wąsko rozstawionymi prętami, jak również kołowrotka, spiżarni i możliwości schowania się w ciągu dnia w domku. Bardzo szybki, ale też delikatny więc nie nadaje się do oswajania dla dzieci młodszych niż 7 lat. Takiego chomika lepiej trzymać tylko dla obserwacji. Z powodu małych rozmiarów kiepsko się oswaja i bywa bardzo płochliwy, może żyć w grupach lecz wtedy musimy zapewnić stadku większą klatkę.

Chomik dżungarski większy od chomicznika, bardziej kontaktowy, łagodny i łatwy do oswojenia. Bardzo polecany jako pierwsze zwierzątko dla dziecka powyżej 7 lat. Chomiki dżungarskie powinno trzymać się pojedynczo, samce oswajają się lepiej od samiczek. Występują w kilku odmianach kolorystycznych. Można nauczyć je przychodzenia na zawołanie i reagowania na imię. Również wymaga domku, kołowrotka i spiżarni, przesypia całe dnie a aktywny jest wieczorem i w nocy.

Chomik syryjski największy chomik z dostępnych w sprzedaży. Klatka dla niego musi być większa, również zaopatrzona w kołowrotek, domek i spiżarnię. Oswaja się równie dobrze co chomik dżungarski natomiast ze względu na wielkość jego ewentualne ugryzienie może być bolesne. Chomiki syryjskie wybudzone siłą ze snu miewają napady paniki, próbując się bronić gryzą lub wydają nieprzyjemne dźwięki. Występują w kilku odmianach, np angora i długowłose.

 

Podsumowując chomika jako zwierze domowe.

Plusy

- chomiki łatwo się oswajają, koszt klatki z wyposażeniem to około 200zł, a miesięczne utrzymanie wyniesie 50zł

- tak jak w przypadku myszy pokarmem będa ziarna a uzupełnieniem białko zwierzęce np. kocie chrupki, gotowany kurczak lub gotowe przekąski z owadami

- poza kołowrotkiem, który ciężko zrobić samemu inne sprzęty i wyposażenie klatki można zbudować samemu

- chomiki lubią się kąpać w piasku co samo w sobie jest ciekawym zwyczajem do obserwacji, wystarczy położyć w klatce słoik w odrobiną piasku np. dla szynszyli

- w dobrym zdrowiu i bez stresu żyją ponad 2 lata

- są zwierzętami półpustynnymi więc wydzielają mało zapachu, jak również sprzątanie zabrudzonej ściółki może odbywać się rzadziej niż u myszek,

 można też chomika nauczyć siusiania do kuwetki z piaskiem, co dodatkowo zmniejsza uciążliwość zapachową ściółki

Minusy

- są zwierzętami nocnymi, czyli śpią w dzień a żerują i są aktywne wieczorem i w nocy, dlatego bieganie w skrzypiącym kołowrotku może spędzać sen z powiek właściciela,

w takim przypadku lepiej zaopatrzyć się w dobry kołowrotek z łożyskiem lub przestawiać klatkę na noc np. do łazienki gdzie nocne życie chomika nikomu nie będzie przeszkadzać.

- są krótkowidzamii świat poznają po zapachu, słuchu, jeśli czegoś nie poznają bywają bardzo płochliwe, a w geście obrony będą gryźć

- nie nadają sie dla dzieci niecierpliwych i mniejszych niż 7 lat

 

Świnka morska - cavia domowa


Bardzo przyjazna, dorasta do wagi nawet kilograma. Dostępna w różnych wariacjach umaszczenia jak i długości sierści. Jeśli wybierzemy wersję długowłosą musimy liczyć się z potrzebą czesania i przycinania zbyt długich włosów, ewentualnie kąpania. Wymaga podawania witaminy C w formie płynnych wyciągów roślinnych dostępnych w sklepach zoologicznych.  Z racji długiego kręgosłupa i krótkich nóżek świnki nie wspinają się zbyt dobrze i nie korzystają z kołowrotka, dlatego klatka dla nich musi być dość długa minimum 80cm aby zmieścić domek, paśnik, oraz kuwetę.

Jest to zwierzę roślinożerne, którego podstawą diety są trawy, siano, zioła, kory i granulaty warzywne. Zęby tak jak innych gryzoni rosną całe życie, więc muszą je ścierać.

Żyje dość długo bo nawet 8 lat, rzadko bywa agresywna, choć miewa swoje humory. Uwielbia spać pod kocem lub kołdrą, reaguje na imię, bardzo szybko się oswaja pokazując swój niepowtarzalny charakter. Nadaje się dla dzieci już od 5-go roku życia.

Ponieważ jest typowo stadnym zwierzęciem musimy jej zapewnić kontakt z człowiekiem lub dobrać od razu dwie świnki najlepiej samiczki. Można je wypuszczać z klatki na eksplorację pomieszczenia, ale zawsze pod okiem kogoś z domowników. Świnki niestety lubią podgryzać kable i inne elementy wyposażenia pokoju, więc pilnujmy aby nie narobiły szkód.

Większe rozmiary i dłuższe życie oznacza, że koszty utrzymania takiej świnki będą większe. Koszt klatki z wyposażeniem może sięgać nawet 300zł a sama świnka też może kosztować w zależności od rasy od 50 do 250zł.

Zwierzę, które zacznie się starzeć będzie wymagało częstszych wizyt u weterynarza, obcinania pazurków, odrobaczania, przycinania przerośniętych zębów.

 

Podsumowując świnkę morską jako zwierzę domowe.

Plusy

- relatywnie długie życie i przy systematycznym podawaniu witaminy C całkiem dobre zdrowie powoduje, że zyskujemy przyjaciela na całe dzieciństwo

- można świnkę zabierać ze sobą na wakacje, pamiętając jednak aby zapewnić jej dobre warunki podczas podróży i pobytu w nowym miejscu

- świnki pokazują cały wachlarz zachowań i wydają różne dźwięki co ułatwia nam odczytywanie intencji i pomaga w kontaktach ze zwierzęciem

- łatwo się oswaja, wręcz lgnie do ludzi jako stadne zwierzę, nie agresywne i zwykle pogodne sprawia dużo radości swojemu właścicielowi

- niezbyt droga w utrzymaniu, prosta dieta i śćiółka nie wyniesie nas więcej niż 60zł miesięcznie

- dodatkowa frajda czyli czesanie i dbanie o długie włosy u świnki

 

Minusy

- duża klatka to większy wydatek

- wymaga systematycznego podawania witaminy C

- wymaga częstszych wizyt u weterynarza

- dość wrażliwy kręgosłup wymaga delikatnego obchodzenia się ze zwierzęciem

 

W następnej części opowiemy Wam o królikach, szynszylach, myszoskoczkach oraz koszatniczkach.

 

 

 

 

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod