Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Karmy "human grade"
   2019-03-21 11:53     Pies , Kot    0 Komentarzy
Karmy "human grade"

Zastanówmy się przez chwilę, co wpływa na jakość karmy komercyjnej podawanej psom i kotom? Urządzenia wykorzystywane do produkcji karm na całym świecie są do siebie bardzo podobne, a technologia produkcji karm suchych od wielu lat jest właściwie taka sama. Biorąc pod uwagę te fakty, czynnikiem decydującym o jakości karmy suchej będą bez wątpienia użyte surowce. Z punktu widzenia jakości gotowych produktów to właśnie użyte surowce odgrywają kluczową rolę.

 

Nowe trendy w żywieniu psów i kotów

Od kilku lat główna tendencja w żywieniu psów i kotów jest taka, że zmienia się zupełnie sposób postrzegania karm dla zwierząt. Mówi się o humanizacji zwierząt towarzyszących. Więc karma dla psa czy kota, to już nie jest tylko i wyłącznie produkt, który spełnia podstawowe potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Ma on posiadać te wszystkie właściwości, jakie są typowe dla pokarmu dla ludzi. Karmy muszą więc zawierać składniki pokarmowe o najwyższej jakości, mają dostarczać odpowiednich ilości składników odżywczych i energii, mają zapewniać zwierzętom odpowiednie doznania sensoryczne itd.

Niestety, w przypadku podawania karmy suchej nie jest łatwo taki efekt osiągnąć, ponieważ karma sucha w większości przypadków jest do siebie bardzo podobna. Różnice między poszczególnymi karmami polegają głównie na kształcie i wielkości krokieta oraz ewentualnie zapachu karmy. Dlatego marketing większości marek karm stawia sobie za cel aby pokazać to, czego nie da się zobaczyć gołym okiem. Czyli odwołuje się do rzeczy, które stoją za sposobem wyprodukowania karmy – wyborem surowców, sposobem ich przygotowania do produkcji i sposobem zbilansowania poszczególnych składników.

 

Surowce w karmach dla psów i kotów

Historycznie rzecz ujmując produkcja komercyjnych karm dla psów i kotów była od samego początku sposobem zagospodarowania wartościowych odpadów pochodzących z produkcji żywności dla ludzi, jak również sposobem wykorzystania tej żywności, która nie była już zdatna do spożycia przez ludzi. Dlatego początkowo duże marki karm powstawały jako odnogi wielkich koncernów produkujących żywność dla ludzi. Z czasem ludzie zaczęli wydawać na karmy coraz więcej pieniędzy, a ich produkcja przestała być formą zagospodarowania odpadów, a stała się osobną branżą przemysłu. Rosła świadomość klientów i cena karmy, więc producenci zaczęli się interesować surowcami o coraz wyższej jakości.  Te zmiany doprowadziły do momentu, w którym niektórzy producenci zaczęli wykorzystywać surowce human grade – czyli o jakości typowej dla surowców przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Zainteresowanie surowcami human grade zwiększyła znacznie możliwość produkcji karm ze znaczącą ilością składników świeżych. Wynika to z faktu, że faktycznie nikt na świecie nie produkuje mączki z kurczaka wykorzystując do tego celu wyłącznie np. piersi z kurczaka. W efekcie oczywiste jest, że mączka z kurczaka znajdująca się w karmie suchej zawiera mięso pochodzące z różnych fragmentów tuszki kurzej. Wielu właścicieli bardzo dokładnie analizuje listy składników, z jakich wyprodukowani karmy. A dodatek surowców świeżych ma tę zaletę, że są one stosunkowo ciężkie i wagowo będą wymieniane na początku listy składników w karmie. Wpisuje się to w widoczny od kilku lat trend tzw. clean label – czystej etykiety. Według tej zasady oferowany produkt ma mieć łatwą do zrozumienia etykietę, na której znajduje się krótka lista składników o znanych dla klienta nazwach, bez żadnych dodatkowych i niepotrzebnych substancji.

 

Jaka więc ma być idealna karma?

Jeżeli te wszystkie trendy zbierzemy razem okazuje się, że karma ma być przygotowana z naturalnych składników, najlepiej świeżych, i być odzwierciedleniem pokarmu, który zjadają sami właściciele. Trzeba mieć świadomość, że tego rodzaju karma będzie dość kosztowna i dlatego trzeba być przygotowanym na znaczne wydatki.

Wielu właścicieli zastanawiając się nad wyborem takiej karmy pyta o rzeczywiste korzyści płynące z wydania na karmę dla psa czy kota kwoty niekiedy dwukrotnie wyższej niż dotychczas. Te korzyści trudno zobaczyć z dnia na dzień, ale na pewno zaprocentują w przyszłości. Produkty wyprodukowane z surowców o bardzo wysokiej jakości mają wysoką strawność i smakowitość, a to przekłada się na zdrowie naszych pupili.

 

Jakie karmy wyprodukowane z surowców human grade polecamy: Orijen, Acana, Fish4Dogs, Eden, Brit Care, Wolfsblut.

 

Tekst powstał w oparciu o artykuł z czasopisma „ZooBranża” (nr 6-7/2017)