Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Czy wiesz jak dbać o łapy psa latem?
   2018-06-11 12:01     Pies    0 Komentarzy
Czy wiesz jak dbać o łapy psa latem?

                Pies zwykle w butach nie chodzi, a psie opuszki łap są jednak dość istotnym i wrażliwym "narządem".  Na nich opiera się ciężar ciała, dzięki nim pies chodzi, biega i skacze, oraz wydziela nadmiar ciepła. Każde uszkodzenie czy poparzenie uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Z powodu ogromnych upałów psie łapki cierpią katusze. Rozgrzany asfalt, suche kłujące ścierniska po trawach, ostre kamienie na szlakach wędrownych, ciekłe zanieczyszczenia oblepiające łapki to ogromny problem. W tym artykule podpowiemy jak dbać o psie łapki latem.

 

Spacery podczas upałów

                Asfalt czy chodnik rozgrzany w południe jest nie do wytrzymania, ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy.  Jeśli przytkniemy dłoń do podłoża i po pięciu sekundach będzie to nie do wytrzymania pomyślmy co czuje pies, który musi chodzić po nim gołymi opuszkami. Często w takiej sytuacji ucieka na trawnik lub pod drzewa, nie zabraniajmy mu tego. Jeśli pies musi chodzić w kagańcu niech będzie tak dobrany, aby pies mógł spokojnie ziajać i napić się wody. Starajmy się unikać długich spacerów w najgorętsze godziny dnia. A jeśli już sytuacja nas do tego zmusza zadbajmy o łapy pupila. Po pierwsze niech spaceruje po trawie i ma dostęp do świeżej wody. Latem miska i butelka  z wodą powinny znaleźć się w plecaku każdego psiarza. Wybierajmy okolice zacienione, gdzie pies będzie mógł swobodnie wypocząć i schłodzić się, lub tereny gdzie pies może wejść do wody. Czasem pomaga mokry ręcznik zarzucony na szyję lub grzbiet psa. Lepiej nie karmić obficie przed spacerem. Objedzony pies będzie się męczył w upale. Jeśli zauważymy, że ciężko dyszy, wymiotuje lub ma dreszcze oznacza to przegrzanie. Natychmiast umieśćmy psa w chłodniejszym miejscu, zróbmy mokry kompres i dajmy psu pić. W razie pogarszania się jego stanu bez zwłoki  udajmy się do weterynarza!

A co z łapkami?

O ile schłodzić psa będzie łatwiej o tyle wyleczyć poparzone opuszki łap już trudniej. Postarajmy się o preparaty ochronne do łapek. Nie trzeba ich stosować przed spacerem, ale po nim dobrze jest łapki przemyć i osuszyć sprawdzając czy wszystko z nimi w porządku. Do regeneracji można używać specjalnych maści lub sztyftów zawierających olejki roślinne działające nawilżająco i kojąco. Jeśli okaże się, że opuszki są uszkodzone weterynarz może przepisać maść z antybiotykiem i żele do mycia zawierające środki przeciwbólowe. W przypadku kiedy pies towarzyszy nam na pieszych wędrówkach np. w górach, powinniśmy bezwzględnie zadbać o opuszki i po każdej wycieczce umyć je i nawilżyć sprawdzając ich stan.  Można również nabyć specjalne obuwie do aktywnego chodzenia dla psa. Nie każdy pies je toleruje, ale taka możliwość istnieje.  Bądźcie pewni, że Wasz pupil doceni troskę.