Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Zioła dla gryzoni i królików
   2018-06-04 11:20     Gryzonie    0 Komentarzy
Zioła dla gryzoni i królików

Zioła i kwiaty.. pachnące, zdrowe i smaczne. Powinny stanowić dużą część króliczej i świnkowej diety poza sianem, trawami i granulatem. W okresie wiosenno-letnim warto jest przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

Zioła będące źródłem białka, tłuszczy i węglowodanów są cennym uzupełnieniem diety. Są bogate w naturalne witaminy oraz minerały. Po uprzednim przyzwyczajeniu nasi pupile mogą pożywiać się nimi bez ograniczeń. Płatki kwiatów wpływają korzystnie na układ pokarmowy, ułatwiają trawienie, regulują funkcjonowanie wątroby, oraz zapobiegają chorobom skóry. Ponadto są naturalnym i pożądanym przysmakiem.

Przedstawiamy listę ziół i kwiatów, które warto podawać naszym futrzakom, aby ich dieta była urozmaicona, kolorowa i przede wszystkim zdrowa!

Zioła podstawowe dostępne na świeżo w sklepach:

bazylia, koper ogrodowy, kolendra, mięta (w tym pieprzowa), pietruszka, oregano, rozmaryn, szałwia, tymianek, owies skiełkowany.

Zioła uzupełniające cały rok dostępne w formie suszonej w sklepach:

Nagietek lekarski

Mlecz

Rumianek

Tasznik pospolity

Mniszek

Pokrzywa

Koniczyna

Krwawnik pospolity

Babka lancetowata, szerokolistna

Melisa

Zioła dostępne sezonowo w przydomowych ogródkach, łąkach i lasach:

 

Podbiał pospolity

Żywokost

Przytulia czepna

Lawenda

Ślaz dziki

Nasturcja

Ogórecznik lekarski

Gwiazdnica pospolita

Kwiaty dostępne przez cały rok w mieszankach lub w formie świeżej z przydomowych ogródków, łąk i lasów:

 

Nagietek lekarski, słonecznik, dzikie róża i malwa, lipa i kocanka piaskowa, rumianek, dzika malwa, pączki i płatki róży (nie z kwiaciarni), koniczyna, komonica zwyczajna, jasnota biała, chaber bławatkowy, chaber łąkowego, przytulia właściwa, dziurawiec, fiołek, hibiskus, stokrotka, jeżówka purpurowa.

Niedługo początek lata i pierwsze wyprawy na łono natury. Ponieważ nie każdy jest w stanie zabrać ze sobą na wycieczkę ulubionego futrzaka pomyślmy, czy możemy przynieść do domu coś co sprawi naszemu pupilowi radość i będzie zarazem zdrową przekąską. Aby roślina, którą zbierzemy nie okazała się bezwartościowa a wręcz niezdrowa trzymajmy się kilku porad zbieracza:

- nie zbieramy ziół i kwiatów blisko dróg i ciągów komunikacyjnych, pól intensywnie uprawianych; spaliny i nawozy nie powinny znaleźć się w diecie naszego zwierzaka

- jeśli zbieramy na polach, łąkach czy lasach upewnijmy się czy nie jest to siedlisko dzikich zająców (łatwo poznawalne bobki) mogą przenosić choroby

- trawniki i parki gdzie wyprowadzane są psy lepiej sobie odpuścić

- najlepszymi miejscami są: naturalne ogrody, porzucone działki, nieuprawiane łąki i pola, lasy, brzegi zbiorników i cieków wodnych, gdzie nie ma intensywnego wykorzystywania motorówek.

Jeśli mamy zacięcie ogrodnicze wystarczy kawałek ziemi, ogródka, czy doniczka na parapecie i z powodzeniem sami możemy sprawić sobie i naszemu zwierzakowi ziołowy ogród, a nadmiar ususzyć i podawać zimą kiedy ciężko o świeże roślinki.