Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Zabawki interaktywne dla psów
   2018-07-16 14:41     Pies    0 Komentarzy
Zabawki interaktywne dla psów

Zabawki interaktywne dla psów. Cechy, rodzaje i przeznaczenie.

 

            Zabawa jest dla psa tym samych co dla małego dziecka: uczy zachowań społecznych, pochłania nadmiar energii, rozwija intelektualnie. Pies spędza w ten sposób bardzo dużą część swojego życia i nie oszukujmy się z chęci zabawy nie wyrasta :) Zwierzak, który będzie zaniedbywany emocjonalnie, pozostawiany na długie godziny w samotności i nudzie zacznie niszczyć swoje otoczenie dając upust negatywnym emocjom. Będzie uparty i toporny w tresurze, a bardzo często nadpobudliwy i agresywny. Niestety bardzo wiele osób zapomina o tym, że pies odczuwa nudę i frustrację tak jak człowiek, lecz z pomocą przychodzą nam właśnie zabawki interaktywne. Idealne rozwiązanie dla właścicieli miejskich czworonogów, zapracowanych i nie mających możliwości wybiegania psa na polu czy w parku. Przy nieprzychylnej pogodzie potrafią zrobić psi plac zabaw bez wychodzenia z domu i zajmują zwierzaka na długie godziny.

 

            Zabawek interaktywnych rozróżniamy kilka rodzajów, od najprostszych kongów z mocnej gumy po maty węchowe będące ostatnio hitem świata psiego behawioryzmu. Zabawki te mają za zadanie wymusić na psu używanie najważniejszego zmysłu czyli węchu, aby dostać się do ulubionego smakołyku. By to zrobić potrzeba sporo kombinowania i pomysłu z czym pies musi poradzić sobie sam. Rozwija to jego intelekt i pewność siebie, a co za tym idzie zapewnia dobry humor, odczucie spełnienia i zadowolenia. Pies, który jest szczęśliwy będzie o wiele lepszym domownikiem!

 

Kongi

Zabawki z grubej wytrzymałej na gryzienie gumy, w kształcie przypominają stożki lub bałwanki. Ich wnętrze smaruje się psim pasztetem, lub ugotowanym zmielonym na papkę mięsem, mocno pachnącą pastą smakową dla psów. Pies wiedziony instynktem będzie chciał wylizać wszystko do ostatka co zajmie mu trochę czasu. Dodatkowo takie żucie i lizanie działa wyciszająco na psiaka więc przydaje się w czasie kiedy mamy gości lub po emocjonującym dniu. Dobry sposób na umycie psu zębów to wypełnienie odrobiną pasty dla psów i podanie na dobranoc po ostatnim spacerze. Jest to również sposób na zmniejszenie lęku separacyjnego i jeśli kong jest z mocnej gumy i nie ma możliwości aby został połknięty w całości przez psa, pozwoli mu to zająć się czymś przyjemnym w czasie kiedy właściciela nie ma w domu.

 

Kule-smakule

Zabawki różnego kształtu przeważnie lekkie piłki z labiryntem wewnątrz lub wieczkiem o różnym stopniu trudności. Wsypujemy do środka ulubione smakołyki, chrupki lub suszone w kostkę mięsko. Pies musi energicznym ruchem nosa lub łapy turlać kulę aż wypadną z niej dobrości. Kule smakule są dobrym startem przed trudniejszymi zabawkami, gdyż powoli zwiększają stopień zaawansowania wymagań. Dobre dla psów pobudliwych i tropiących.

 

Zabawki edukacyjne

Zabawki o większym stopniu zaawansowania wymagające już sporego kombinowania. Projektowane są na zasadzie labiryntów, pudełek ze schowkami, piramidek z ukrytymi szufladkami, obracających się drewnianych klocków z otworami i innych wymyślnych łamigłówek. W takich zestawach możemy nie tylko ukryć ulubione smakołyki, ale też ulubione drobne zabawki naszego pupila. Pies aby się do nich dostać musi przesunąć lub podnieść odpowiedni element, przeturlać, obrócić i ogólnie nieźle się wysilić aby zrozumieć zasadę działania. Dla psów, które nie miały wcześniej styczności z takimi zabawkami może być potrzebny mały instruktaż. Zabawki takie nie nadają się dla psów nadpobudliwych czy zalęknionych. Te pierwsze po prostu je staranują lub zniszczą, a te drugie będą się ich obawiały. Zabawki te są idealne dla psów zrównoważonych i pragnących nowych inteligentnych wyzwań. Pamiętajmy aby naszego pupila z taką zabawką sam na sam nie zostawiać. Drobne elementy rozpadającej się lub pogryzionej zabawki są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszego pupila!

 

Maty węchowe

Genialne rozwiązanie dla wielu psów. Wykorzystują naturalny instynkt poszukiwania pokarmu. Budową przypominają gumowe wycieraczki z mnóstwem frędzli i zakamarków w których ukrywamy małe przysmaki lub suche granulki pokarmu. Pies wiedziony węchem wydłubuje je jeden po drugim, co może mu zająć nawet kilka godzin! Behawioryści twierdzą, że nawet krótka sesja z matą węchową pobiera tyle psiej energii co spacer. Matę taką można nabyć w sklepie lub zrobić ją samemu. Na początku pies może traktować matę jak szarpak lub zabawkę; podrzucać ją i ciągnąć lecz powinniśmy mu pokazać, że na wierzchu są smakołyki, które z łatwością wyciągnie językiem lub wypchnie nosem. W późniejszym etapie przekąski wkładamy głębiej w fałdy materiału tak aby pies natrudził się nieco zanim wszystkie znajdzie. Taki sposób jest też dobry dla psów, które zbyt zachłannie jedzą. Powolne wyszukiwanie porcji pokarmu na pewno spowoduje mniej problemów gastrycznych i nauczy psa cierpliwości. Kiedy pogoda nie sprzyja i spacery ograniczają się jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych taka mata zapewnia zajęcie na długie godziny. Dla psów niewydolnych ruchowo, staruszków czy szczeniaczków nie wychodzących jeszcze z domu jest to zbawienie eliminujące nudę, uczące koncentracji, wyciszające i mocno męczące.

 

Wszystkie powyższe zabawki wymagają użycia przysmaków, pokarmu i innych psich łakoci. Pamiętajmy aby były dobrej jakości, gdyż w czasie takiej zabawy zastępują część posiłku. Węszenie jest dla psa mocno męczącą czynnością więc zbilansowana dieta będzie w tym przypadku bardzo ważna.

 

Po tym krótkim przewodniku po zabawkach interaktywnych zachęcamy do ich wypróbowania. Każdy pies znajdzie coś dla siebie a i nam i naszym psiakom będzie weselej. Dobrej zabawy!