Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Pielęgnacja kotów długowłosych
   2019-02-13 10:30     Kot    0 Komentarzy
Pielęgnacja kotów długowłosych
Wiele osób marzy o posiadaniu pięknego, długowłosego kota, który będzie prezentował się imponująco i okazale. Jednak wymaga to od opiekuna sporo pracy i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawowym jest czesanie kota długowłosego. Jak to robić prawidłowo, uwzględniając specyfikę włosa długiego?
 

Szczotka czy grzebień?

Po pierwsze, do czesania należy przyzwyczaić już kocięta. Kot powinien pozytywnie kojarzyć tę czynność, więc przydatne mogą się okazać różnego rodzaju przysmaki. Właściciel powinien nastawić się na systematycznie czesanie zwierzęcia, najlepiej codziennie (zwłaszcza w okresie linienia). Bez regularnego czesania trudno oczekiwać efektownej szaty.

Aby kompleksowo zadbać o sierść kota długowłosego, potrzebujemy kilku narzędzi: szczotka o dłuższych zębach, pudlówka, grzebień gęsty i rzadszy.

Podstawowe czesanie wykonujemy szczotką. Szczotka powinna mieć stosunkowo miękkie zęby (uginające się pod naciskiem dłoni), a zęby nie mogą być ostro zakończone. Wielkość szczotki jest mniej istotna, każdy ma swoje preferencje. Należy tylko wziąć pod uwagę to, że duża szczotka lepiej sprawdzi się przy czesaniu np. grzbietu, a mniejsza do okolic pod pachami.

Do miejsc trudniej dostępnych, w których też częściej powstają kołtuny, lepiej użyć pudlówki (pachy, pachwiny, w okolicy portek).

Grzebienie służą do tzw. finiszu. Gęsty grzebień pomaga efektywniej usunąć podszerstek. Nie musi to być grzebień z zębami obrotowymi. Jako wygodniejsze w użyciu, niektórzy wybierają  grzebienie-grabki, osadzone w poprzek. Taka opcja jak najbardziej jest w porządku.

 

Technika efektywnego czesania

Czeszemy włos od samej skóry, nie tylko górne warstwy (dlatego przydają się szczotki z długimi zębami). Miejsca skłonne do powstawania kołtunów rozczesujemy delikatnie pudlówką, warstwa po warstwie. Nigdy nie ciągniemy, ani szarpiemy kołtunów, tylko stopniowo je rozplątujemy.

Koty długowłose można czesać z włosem i pod włos. Najlepiej zaczynać czesanie od okolic głowy. Ogon u kotów puszystych (np. syberyjskich) można czesać szczotkami o włosiu naturalnym.

 

Inne narzędzia do czesania

W okresie linienia świetnym narzędziem do czesania będzie furminator (specjalna szczotka do usuwania podszerstka), gdyż pozwala efektywnie usuwać duże ilości gubionego włosa.

Kiedy zaniedba się zabiegi pielęgnacyjne i futro jest bardzo zbite, wtedy można zastosować tzw. filcaki – specjalne narzędzie do usuwania zbitków sierści, które ma zęby z cienkimi ostrzami.

 

Przydatne kosmetyki

Czesanie kotów długowłosych na sucho może powodować splątywanie i elektryzowanie się włosa. Dlatego warto używać płynnych odżywek w sprayu – nanosi się je na poszczególne warstwy włosa podczas szczotkowania.

Dla kotów długowłosych z gęstym podszerstkiem szczególnie polecane są pudry. Ułatwiają rozczesywanie i rozkołtunianie włosa. Nanosimy go na włos, a następnie wyczesujemy. Puder nadaje sierści pożądaną teksturę, usuwa nadmiar wilgoci i tłuszczu oraz działa odświeżająco.

 

Pamiętaj, że regularne czesanie pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd zwierzęcia, ale także na jego prawidłowy rozwój i lepsze samopoczucie oraz pozwala zredukować linienie nawet do 90%