Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Opieka nad małym kotkiem.
   2021-04-05 22:13     Kot    0 Komentarzy
Opieka nad małym kotkiem.

Opieka nad małym kotkiem.

Wiosna to dla kotów trudny czas. Każdego roku na świat przychodzą tysiące kociąt. Niestety większość z nich jest niechciana i nieplanowana. Takie maluchy często są podrzucane w różne dziwne miejsca. Zwykle zbyt szybko odebrane matce, chore, zarobaczone. Jak im skutecznie pomóc w przetrwaniu? Oto krótki poradnik.

Rozwój kociaka i podstawa pielęgnacji

Nowonarodzony lub osierocony kociak wymaga szczególnej opieki. Aby dobrze się zająć takim kociakiem przede wszystkim musisz ocenić jego wiek.

  • Jeśli maluch ma zamknięte oczy, oznacza to, że ma prawdopodobnie mniej niż 10 dni;
  • Jeśli w pyszczku widać pierwsze mleczne zęby kociak ma ok. 3 tygodnie;
  • Jeśli zaczynają wyżynać się kły, kociak jest w wieku ok. 4 tygodni;
  • Jeśli kociak podejmuje pierwsze próby samodzielnej zabawy i samodzielnego mycia, malec ma ok. 5 tygodni;
  • Jeśli oczka są błękitne – kocie nie skończyło jeszcze 6 tygodni. Natomiast jeśli ich kolor zmienia się na inny, to prawdopodobnie 6 tydzień został ukończony.

Określenie wieku jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób opieki.

nowonarodzony kociak

Kocięta poniżej 3 tygodnia życia nie potrafią samodzielnie wydalać moczu i kału. W naturze za te czynności odpowiada matka, która po każdym karmieniu wylizuje maluchom brzuszki oraz okolice odbytu. Kiedy mamy zabraknie, ta ważna czynność musi być wykonana przez zastępczego opiekuna. Dobrze sprawdza się ułożenie kociąt na pleckach (najlepiej na miękkim ręczniku) i masowanie brzuszków z wykorzystaniem moczonego w ciepłej wodzie płatka kosmetycznego. Czynność należy wykonywać po KAŻDYM posiłku, aż maluch odda mocz (a czasami także kał).

Drugim bardzo ważnym elementem jest kwestia dogrzewania. Kocięta do 6 tygodnia życia nie panują w pełni nad swoją termoregulacją. Potrzebują zewnętrznego źródła ciepła, aby przetrwać. Może to być regularnie wymieniany termofor lub ewentualnie dobrze zabezpieczona poduszka elektryczna.

Odkarmianie kociąt to też spore wyzwanie. W ciągu pierwszych dwóch tygodni życia należy karmić kocięta regularnie co 2 godziny przez całą dobę. W miarę jak zwierzaki rosną i są w stanie zjadać nieco większe porcje pożywienia podczas pojedynczego posiłku, można wydłużać przerwy (zwłaszcza nocne) do 4, a potem nawet do 6 godzin. Pokarm stały można zacząć wprowadzać stopniowo gdy u maluchów pojawią się pierwsze zęby, więc ok. 3 tygodnia życia.

Jeśli nie jesteś pewien czy Twój kociak rozwija się prawidłowo – wprowadź regularne ważenie i zapisuj wyniki. Nowonarodzony kociak waży zwykle od  85 do 120g. Zdrowy koci osesek w ciągu tygodnia od urodzenia podwaja swoją masę ciała, w drugim tygodniu potraja ją. W kolejnych tygodniach przyrost powinien wynosić ok. 10-13g na dzień i oscylować w tym przedziale aż do ukończenia 6 miesiąca życia.

Jak karmić małego kotka bez matki?

jak karmić małego kotka bez matki

Dobra dieta to podstawa przy odchowywaniu kociąt. Przez pierwsze 3 tygodnie po narodzeniu podstawą diety malucha jest mleko. Dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz energii. Gdy kociej mamy zabraknie, pozostaje nam tylko karmienie sztuczne. Na szczęście możemy skorzystać z gotowych mlek w proszku, przeznaczonych do odkarmiania kocich osesków (np. Lactol Kitty Milk lub Milvet). Należy je przygotowywać i podawać zgodnie z zaleceniami producenta.

Przyda się również specjalna butelka do karmienia. Zwykle są dołączone do preparatów mlekozastępczych. Należy regularnie kontrolować otwór w smoczku w ten sposób, aby po odwróceniu butelki mleko kapało z niego kroplami. Jeżeli otwór będzie zbyt duży kocię może się zadławić. Natomiast zbyt mały otwór może powodować zasysanie powietrza. Ponadto należy sprawdzać, czy nie doszło do zatkania otworu. Regularnie przeprowadzaj sterylizację butelek i smoczków. 

Pamiętaj, dla kociąt nie są wskazane żadne produkty mlekozastępcze dedykowane ludzkim dzieciom! Ich skład jest zupełnie nieodpowiedni dla kociaka i może doprowadzić do poważnego rozstroju żołądka i jelit, co z kolei może skutkować biegunką lub nawet śmiercią malca (kociaki bardzo szybko ulegają odwodnieniu). Dlatego, jeśli mleko – to tylko dla kociąt!

UWAGA! Podczas picia mleka z butelki kociak powinien leżeć na brzuszku z lekko uniesioną w górę głową.

Pokarm stały możemy stopniowo wprowadzać od 3 tygodnia życia. Kociaki nie są jeszcze w stanie dużo zjeść, jednak ćwiczą już swoje szczęki i sam proces gryzienia. W wieku 4 tygodni, gdy część zębów jest już wyrżnięta, gryzienie staje się o wiele skuteczniejsze. W tym czasie odchowywanym malcom można już swobodnie podawać wysokomięsną karmę. Początkowo w formie musu, potem w postaci drobnych kawałków. A także niewielkie porcje surowego mięsa. Z czasem można zapoznawać je z różnymi pokarmami, proponując różne smaki i gatunki mięs. Z kolei mleko powinno być stopniowo eliminowane z diety w okresie między 6 a 12 tygodniem życia.

karmienie kociąt

Kociakom jedzącym pokarm stały nie limitujemy pożywienia – powinny jeść często (minimum 5 posiłków dziennie). Maluchy potrzebują budulca do wzrostu, a także dużo energii do zabaw i aktywności. Młody kot może więc jeść bez ograniczeń aż do ukończenia 1 roku życia.