Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Kwasy tłuszczowe w diecie psa
   2020-12-29 22:54     Pies    0 Komentarzy
Kwasy tłuszczowe w diecie psa

Kwasy tłuszczowe w diecie psa

 

Składnikami, bez których niemożliwe jest skomponowanie zdrowej diety psa, są tłuszcze. Tłuszcz to przede wszystkim nośnik smaku i źródło energii. Również stanowi źródło cennych witamin i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Suma tych składników wpływa na utrzymanie zdrowia psa przez bardzo długi okres. Dlaczego obecność kwasów tłuszczowych w karmie jest tak ważna? Czy należy te kwasy uzupełniać w diecie dodatkowo? Dowiesz się z tego artykułu.

 

Tłuszcz jako ważny składnik karmy

Tłuszcz jest jednym z głównych składników karmy decydującym o jej smakowitości. Większość substancji smakowych jest lepiej rozpuszczalna w tłuszczu. Bardzo często właściciele psów, próbując poprawić smakowitość karmy, dodają do niej większe ilości tłuszczu. Jednak polewanie karmy komercyjnej olejem roślinnym nie jest wskazane! Po pierwsze – tłuszcz dostarcza dwa razy więcej energii niż węglowodany lub białka. Nadmierna ilość tłuszczu w pokarmie to prosta droga do otyłości. Po drugie – może powodować utlenianie kwasów tłuszczowych. Ponieważ produkty te są szkodliwe dla zdrowia psa — mogą być przyczyną powstawania stanów zapalnych.

Psy uwielbiają tłusty pokarm, dlatego też większość psich smakołyków zawiera bardzo duże ilości tłuszczu. Jeżeli podajemy naszemu psu takie przekąski – musimy pamiętać, że stanowią one także źródło energii. Należy pamiętać o zasadzie: podając przysmaki — zmniejszamy odpowiednio ilość karmy. Jeżeli pies będzie otrzymywał i przysmaki, i normalną porcję karmy to z pewnością zacznie przybierać na wadze.

 

Kwasy tłuszczowe

Ważnym elementem składowym tłuszczu zwierzęcego, jak i olejów roślinnych są wolne kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe pełnią w organizmie bardzo ważne funkcje. Wpływają na kondycję skóry i sierści, wspierają prawidłowe widzenie oraz pracę mózgu i całego układu nerwowego. Najbardziej widoczne objawy ich niedoboru to: łuszcząca się skóra, matowa sierść, łamliwe włosy. Także zwiększona wrażliwość na różnego rodzaju zakażenia skóry.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WKT) są niezbędne do utrzymania zdrowej skóry i pięknej sierści psa. Kwasy te muszą być dostarczane z pokarmem, ponieważ psy nie mogą ich samodzielnie wyprodukować. W przyrodzie te kwasy występują głównie w rybach i roślinach oleistych. Powszechnie są one znane pod nazwą kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Często określa się je mianem kwasów niezbędnych, gdyż są związkami niezbędnymi do prawidłowych procesów metabolicznych.

 

Jak suplementować kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe powinny przede wszystkim być stosowane w odpowiednich proporcjach. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ich podaż może być niekorzystna dla zdrowia zwierząt. Stanowczo odradzamy podawanie psom olejów spożywczych. Może to prowadzić do biegunek i nadmiernego obciążenia trzustki. Oleje roślinne zawierają w większości niekorzystne proporcje omega-3 i omega-6. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dodawanie do karmy sprawdzonych preparatów, o odpowiednich proporcjach kwasów tłuszczowych

Preparaty mogą być dostępne w formie kapsułek — np. Vetoskin, Gammolen. Lub Scanvet EFA Oil - flakon z kroplomierzem, bardzo wydajny. Zaletą tych preparatów jest to, że są dedykowane i dla psa, i dla kota.

Polecamy także naturalne oleje z łososia - Fish4Dogs Salmon Oil lub Brit Care Salmon Oil. Skład to 100% olej z łososia.

Flawitol Omega to również w pełni naturalny preparat odżywczy bogaty w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Stanowi doskonałe źródło witamin A, D3 i E. Zwiększa odporność organizmu i zapobiega powstawaniu procesów zapalnych.

Pamiętaj! Suplementacja musi być prowadzona przez dłuższy czas – minimum 6-8 tygodni. Tyle bowiem potrzeba na całkowitą wymianę puli kwasów tłuszczowych w organizmie psa. Dopiero po tym czasie możesz zobaczyć u swojego psa pozytywny efekt kuracji — lśniącą sierść i zdrową skórę.

 

Tekst powstał w oparciu o artykuł z czasopisma „ZooBranża” (nr 1/2017)