Karma karmie nierówna
Autor      2019-02-19 14:27     Pies    0 Komentarzy
Karma karmie nierówna

Karmy komercyjne dla psów są dostępne w naszym kraju tak naprawdę dopiero od transformacji ustrojowej, a więc od niespełna 30 lat. Wcześniej psy w Polsce karmiono praktycznie wyłącznie karmami domowymi. Wraz z pojawieniem się karm gotowych opiekunowie czworonogów stopniowo przekonywali się do ich stosowania. Szacuje się, ze obecnie zaledwie 25-40% psów w naszym kraju jest żywionych karmami gotowymi. Dla porównania, w krajach Europy odsetek ten przekracza nawet 90%.

Zwykle osoby, które decydują się na przestawienie zwierzaka na karmy komercyjne, zaczynają od karm najtańszych, dostępnych w supermarketach i osiedlowych sklepach spożywczych.  O dziwo, wcale nie chodzi o oszczędność. A przynajmniej – nie zawsze. Po prostu zaskakująco dużo osób nie zdaje sobie sprawy z różnic między karmami najtańszymi a karmami premium. Uważają, że skoro pies zjadł i żyje, to karma spełnia wszystkie jego oczekiwania.

 

Dlaczego karmy premium?

Aby wytłumaczyć różnicę pomiędzy karmami najtańszymi a karmami premium, użyjemy analogii do ludzkiego jedzenia. Zastanów się, czy da się wyprodukować dobrą kiełbasę kosztującą 8 zł za kilogram? Oczywiście nie! Czy wobec tego karma dla psa, a więc również „produkt mięsny” za 6 zł za kilogram może być równie dobra jak ta za 25zł?..

W tańszych karmach – podobnie jak w taniej kiełbasie – sporą część składników stanowią tanie wypełniacze niemające nic wspólnego z prawdziwym mięsem. Pies praktycznie z nich nie korzysta i wydala je wraz z odchodami. Tym samym, żeby najeść się tanią karmą, musi jej dostać więcej niż droższej. A to oznacza, że np. 12-kilogramowy worek droższej karmy wystarczy na o wiele dłużej niż takie samo opakowanie tej najtańszej. Po przeliczeniu na dzienną dawkę pokarmową, okaże się, że tak naprawdę jest ona sporo tańsza, niż nam się wydaje.

 

Coś ekstra

Ponadto, droższe karmy to nie tylko białko, węglowodany i tłuszcze, czyli swego rodzaju „odżywcze minimum”. Zawierają one dodatkowo wiele składników funkcyjnych, takich jak witaminy, rozmaite zioła i dodatki, kwasy omega i in. Takie dodatki aktywnie wpływają na zdrowie psa i chronią go przed chorobami, czy też powstrzymują procesy starzenia. Tak więc karmiąc swojego czworonoga lepszą, odpowiednio dobraną do jego potrzeb karmą minimalizujesz ryzyko wizyt w gabinecie weterynaryjnym, które są nie tylko stresujące dla obu stron, lecz także kosztowne.

 

Smakowitość

Zdecydowanie, droższe karmy odznaczają się też większą smakowitością. Nad ich składem pracuje bowiem sztab specjalistów, znajdują się w nich o wiele lepsze surowce, w tym np. więcej świeżego mięsa. Nawet naprawdę wybredny pies, który otrzyma lepszą karmę, z ochotą ją zje.

 

Naturalność

Jeśli przywiązujesz dużą uwagę do tego co jesz, wybierasz naturalne produkty, to zapewne ważne dla Ciebie jest również to, co je Twój pupil. Karmy klasy premium zawierają o wiele mniej sztucznych składników i konserwantów niż te najtańsze. Dlaczego? To proste – karmy ekonomiczne oferowane w supermarketach muszą być przystosowane do znoszenia o wiele cięższych warunków ich składowania i eksponowania. Dlatego ich producenci zapobiegawczo dodają do nich więcej sztucznych składników. Przekłada się to też na dłuższe terminy przydatności do spożycia. Tymczasem te lepsze karmy najczęściej są konserwowane witaminami i innymi bezpiecznymi dla zwierząt substancjami, zaś ich skład jest o wiele bardziej zbliżony do naturalnego pożywienia.

 

I argument ostateczny – mniejsza kupa ???? Jak już wspomnieliśmy, znaczną część tanich karm stanowią niestrawne składniki, które pies po prostu wydala. W przypadku lepszych karm jest ich niewiele. Tym samym mniej będzie również odpadów. Mówiąc wprost, po dobrej markowej karmie pies będzie robił mniejsze kupy i będzie po nim mniej do sprzątania.

 

UWAGA! Kupując nawet najlepszą karmę dla psa, pamiętaj, że zmiana diety pupila powinna przebiegać stopniowo. Zaleca się aby najpierw mieszać starą karmę z nową, powoli zwiększając udział tej ostatniej. Poza tym nawet przy przejściu z karmy gorszej na dużo lepszą przejściowo mogą wystąpić u zwierzęcia pewne problemy trawienne. Po za tym efektu zmiany karmy nie należy oczekiwać z dnia na dzień. Wszystkie korzyści dobrego odżywiania ukażą się dopiero po 4-6 tygodniach od rozpoczęcia stosowania nowej diety.

I pamiętaj, dobra karma stanowi swoistą polisę na zdrowie na przyszłe lata psa i może uchronić go nie tylko przed przygodnymi chorobami, lecz także przewlekłymi schorzeniami wymagającymi regularnych wizyt u weterynarza, rehabilitacji, czy innych kosztownych zabiegów.

Komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
   Strona www (Zaczynająca się od http://)
* Komentarz
Przepisz kod