Zamówienia na kwotę powyżej 150,00 zł dostarczamy GRATIS

Jeżeli łączna wartość wszystkich Twoich zakupów w naszym sklepie przekroczy 450 zł dostaniesz 3% stałego rabatu!

Jak dobrać żwirek do kuwety?
   2018-04-22 21:06     Kot    0 Komentarzy
Jak dobrać żwirek do kuwety?

Na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt różnych żwirków używanych do kuwety dla kota. Czym się różnią i czym charakteryzują?

Po pierwsze musimy się zastanowić czego oczekujemy od żwirku, w którym nasz kot załatwia swoje potrzeby? Ma się zbrylać? Być ekologiczny? Dobrze pochłaniać zapachy? Czy może ma być usuwany drogami sanitarnymi? Pamiętajmy, że to my właściciele sprzątamy kuwety po naszych milusińskich.

bentonit
Najpopularniejszym i pierwszym w użyciu w historii żwirkiem jest bentonit. Ma silne właściwości pochłaniające i zbrylające. Żwirki produkowane z bentonitu mają różne odmiany: z dodatkiem substancji zapachowych, drobne kompakty do 2mm lub grubsze do 5mm średnicy ziarna. Jest to stosunkowo tania opcja kuwetowa. Niestety pozostawiony zbyt długo po użyciu wysycha i czasem ciężko odkuć z kuwety bryłkę za pomocą łopatki. I niestety nie można go spuszczać w toalecie, ponieważ przykleja się do rur i porcelitu, a nie można go usunąć za pomocą środków przepychających czy udrażniających. Jest to dość ciężki żwirek i jeśli kot ma tendencję do roznoszenia żwirku poza kuwetę to przy kontakcie z wodą zostawia rozmazane ślady. Niestety cechą bentonitu jest ujemne naładowanie cząsteczek przez co podczas grzebania w nim w kuwecie przykleja się do łapek. Najnowszym trendem na rynku jest dodawanie do żwirku cząsteczek srebra, które działają grzybobójczo i antyseptycznie, a co najważniejsze minimalizują przykry zapach z kuwety i zmniejszają przylepianie się do łapek. Takie żwirki są polecane dla alergików i są bezpieczne dla małych dzieci. Żwirki bentonitowe na polskim rynku są dostępne między innymi pod marką BazylSuper Benek i Golden Grey.

 

sepiolit
Kolejnym rodzajem żwirku jest sepiolit, potocznie nazywana pianką morską. Bardzo porowaty i mocno pochłaniający zapachy zwłaszcza pochodzenia organicznego. Dostępny w wersji zbrylającej i nie zbrylającej. Bardziej przyjazny dla alergików, gdyż praktycznie się nie pyli. Wygodą w stosowaniu tego żwirku w wersji nie zbrylającej jest to, że usuwamy z kuwety tylko kupki, natomiast całość wymieniamy raz na 2-3 tygodnie. Nie można go z tych samych względów co bentonitu wyrzucać do toalety. Nowością jest dodatek tlenu aktywnego, który działa podobnie jak srebro w żwirkach bentonitowych. Na polskim rynku sepiolity są dostępne pod marką Sanicat.

 

silicat gruby silicat drobny
Żwirki silikonowe
. Wykonane są z substancji zwanej silikatem (poprawnie żwirek silikatowy) czyli żelu krzemionkowego. Z wyglądu są to przezroczyste granulki o nieregularnym kształcie lub pyły silikatowe przypominające przezroczysty piasek. Podstawowa wersja żwirku nie zbryla się, natomiast na rynku pojawiły się już wersje zbrylające. Zaletą żwirków silikatowych jest ich wydajność. Kuwetę zasypuje się na wysokość kilku centymetrów po czym w trakcie użytkowania przez kota oczyszczamy ją tylko z kupek, natomiast mocz jest wchłaniany przez żwirek w całości. Im dłużej kot korzysta tym bardziej zmienia się kolor żwirku na żółty. Dzięki temu wiemy kiedy jest czas na wymianę całości. Jednorazowa aplikacja powinna wystarczyć na średnio 2-3 tygodnie dla jednego kota. Przy żwirku silikatowym zbrylającym się usuwamy poza kupkami grudki moczu, co pozwala naszemu kotu na dłuższe korzystanie i zachowaniu większej czystości w kuwecie. Niestety im drobniejszy żwirek tym łatwiej chwyta się kocich łapek, a im grubszy tym głośniejszy odgłos dobiega z kuwety i jeśli mamy kota namiętnie grzebiącego może to być uciążliwe. Żwirki silikatowe świetnie sprawdzają się kuwetach krytych, bardzo dobrze pochłaniają zapachy i wysuszają kupki, mocz jest w całości pochłaniany i zamykany w strukturze żwirku, co pozwala nam rzadziej zaglądać do kuwety, a kotu na higieniczne warunki użytkowania. Można je usuwać drogami sanitarnymi. Na rynku żwirki silikatowe są dostępne m.in pod marką Super Benek CrystalVitapol czy Silika.

 

cat's best granulat nature gold
Żwirki drewniane
. Wykonane z surowców pochodzenia roślinnego, z reguły jest to drewno mieszane, zarówno z drzew iglastych i liściastych. Żwirki drewniane są w 100% biodegradowalne i można je usuwać drogami sanitarnymi. Pochłaniają do 700% cieczy w stosunku do swojej objętości. Dzielą się na pellety (małe drewniane pałeczki) lub kruszony (bardziej przypominają granulacją bentonitowy żwirek). I tutaj producenci pozwolili sobie na odrobinę fantazji, gdyż rodzajów udogodnień wśród tych żwirków jest bardzo dużo. Najprostsze pellety to takie, których można używać również dla królików, gryzoni i ptaków. Nie zbrylają się, natomiast po kontakcie z cieczą pęcznieją pochłaniając ją np DrewuśSuper Benek PinioCat's Best Universal czy Pigwa. Następnie mamy bardziej zaawansowane czyli pellet z pudrem zbrylający się np. Cat's Best Nature Gold. Dodatek pudru zapobiega przyklejaniu się do łapek a zbrylony mocz łatwiej usunąć z kuwety za pomocą łopatki. Kruszony reprezentowane przez najpopularniejszy Cat's Best Eco Plus i Cat's Best Green Power to żwirki przypominające wielkością gruby bentonit lecz lżejsze i zgrabniej zbrylające się, mocz nie rozlewa się po dnie kuwety tylko zbryla w małą kulkę. Green Power posiada dodatkowo granulki pochłaniające zapach i eliminujące bakterie. W zasadzie po wsypaniu do kuwety nie pylą się, niestety dość łatwo przyklejają się do łapek i mata przed kuwetą staje się nieodzowna. Bardzo wydajne, o przyjemnym drewnianym zapachu.

 

corn
Żwirki kukurydziane
. Również można je usuwać drogami sanitarnymi, a surowcem jest odpad po produkcji pasz i biopaliw czyli śruta kukurydziana. Cięższe od drewnianych kruszonów, mniej się roznoszą, lecz bryłka moczu jest większa i cięższa. Na rynku są dostępne wersje podstawowe i zapachowe. Niestety podczas użytkowania frakcja grubsza zbryla się szybciej i po jakimś czasie w kuwecie zostaje coraz drobniejszy żwirek, który z  łatwością się wynosi z kuwety i może pylić. Dobrze sprawdza się w kuwecie krytej pochłaniając większość zapachów. Bardziej ekonomiczny od pelletów i kruszonów. Na rynku jest dostępny jako Super Benek Corn.

Pochłaniacze, pudry i neutralizatory zapachowe do kuwet. Bez względu na to jakiego żwirku używa nasz kot możemy dodatkowo wspomóc higienę kuwetową za pomocą pochłaniaczy zapachów i pudrów zapachowych do kuwet. Są to produkty, które dosypuje się do żwirku, a które mają za zadanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy, zwalczać rozwój bakterii i grzybów, oraz wydzielać przyjemny dla nas zapach. Wersji zapachów jest dużo, od najpopularniejszych lawendowych, kwiatowych przez owocowe i herbaciane. Dodatkowo aby wspomóc atmosferę przy cięższych zapachach emitowanych z kociej kuwety możemy użyć neutralizatorów w sprayu, które neutralizują nieprzyjemne zapachy podobnie jak ludzkie odświeżacze do toalet, z tym że są bardziej naturalne i ekologiczne. Na rynku dostępne są neutralizatory i pochłaniacze firm Super BenekOropharmaFrancodex.